CA Software giver masser af fleksibilitet

Frihed under ansvar tiltaler Ole Andersen, der arbejder hos CA Software. Han skal leve op til høje krav. Til gengæld har han stor frihed til selv at bestemme.

Artikel top billede

(Foto: Mikael Rieck freelance)

Fleksibiliteten er nøgleordet for Ole Andersen, når det gælder både arbejde og løn.

Han er account director hos CA Software i Ballerup nord for København. Ole Andersen fortæller, at CA har de 'sædvanlige' ordninger, som medarbejderne kan vælge: Avisabonnementer, bredbånd, massage og en god kantineordning.

Ole Andersen har tidligere været ansat hos IBM og Ementor. I alt har han 10 år i it-branchen bag sig. Han sidder i dag med nogle af CA's store kunder, og når han skal vurdere, hvad der gør hans job specielt godt, er det den fleksibilitet og frihed, som han har hos CA.

"Så længe man når sine mål er der ingen, der stiller spørgsmål," siger Ole Andersen.

Fleksibiliteten går begge veje i Ole Andersens job. For når man sidder i salgsorganisationen i CA, er lønnen meget afhængig af, om man når de opstillede mål.

En ordning, som giver god mening for Ole Andersen, som havde gjort sig overvejelser om den usikkerhed, der også ligger i at have en løn, som er så afhængig af gode resultater.

"Det er en spændende og stærkt performanceorienteret kultur, som jeg godt kan lide," siger Ole Andersen og tilføjer, at en anden faktor også spillede ind.

"I virkeligheden sidder jeg billigt i det derhjemme, og jeg tror, det er noget andet, hvis man sidder i et dyrt hus. Jeg har ro på hjemmefronten, og det gør mig nok mere risikovillig," siger Ole Andersen.

International dimension

Provision er udbredt blandt it-branchens salgsorganisationer, hvor omkring tre af fem er provi­sionslønnede.

Ole Andersen lægger altså stor vægt på fleksibiliteten og det konkurrenceelement, der er i CAs opbygning af lønnen, og de goder, der er i firmaet. Men da han skiftede job fra Ementor til CA, var der andre elementer, der også spillede ind.

Den ene var, at CA er et amerikansk firma, som har en stor international dimension. Det internationale netværk og muligheden for at komme ud og dele viden og trække på internationale erfaringer er i sig selv et gode, lyder det fra Ole Andersen.

"Jeg skiftede fra Ementor efter sammenlægningen med Topnordic, som historisk set har haft sin styrke i volumeforretning, da jeg alligevel gerne ville tilbage til et amerikansk firma og prøve at arbejde med softwareområdet," siger Ole Andersen.

Han er ikke i tvivl om, at hvis han skulle skifte job igen på et tidspunkt, så vil fleksibilitet og gode ordninger, som kan være med til at gøre arbejdsdagene lettere, have høj prioritet.

"Jeg tror, at det bliver endnu vigtigere, at virksomhederne har ordninger, som kan bidrage til at tiltrække og fastholde gode medarbejdere" siger Ole Andersen.

Balance med privatliv

Han er ikke nervøs for, at de goder, han har som CA-medarbejder, betyder, at han føler, han skylder CA noget, eller at virksomheden går for langt i forhold til at blande arbejdsliv og privatliv.

"Jeg synes, at jeg er god til at afbalancere arbejds- og familieliv," siger Ole Andersen.

Han tror, at virksomhederne i stadig stigende grad vil være en del af folks privatliv, når det er muligt at være 'online' med sin telefon og e-mail hele døgnet. Dog ikke i samme omfang som der er tradition for i for eksempel USA.

En del medarbejdere har mulighed for både aktieoptioner og opkøb af medarbejderaktier. Hos CA kan man lave en aftale om at reservere en del af sin løn til halvårlige køb af aktier. Det har Ole Andersen sagt ja tak til.

En ordning som giver medarbejderne 15 procent rabat på aktien, men derudover ikke giver specielle fordele - der skal betales almindelig skat af afkast og ved salg.

"Det gør jeg, fordi det er en aktie, jeg tror på, også på længere sigt," siger Ole Andersen.

Han synes også det er smart, at man selv kan variere, hvor meget der sættes til side til aktiekøb.

Tilbage til hovedartiklen

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS