It-kriminelle søger muldyr i Danmark

Firmaet Xoom søger en Financial Representative, der i virkeligheden dækker over hvidvasker for cyberkriminelle. Læs hvordan de it-kriminelles hvidvasker-hvervekampagner virker.

Artikel top billede

I går skyllede lukrative jobtilbud ind i flere hundredtusinde danske e-mail-indbakker fra firmaet Xoom.

Jobbet går ud på at "arbejde med IT og andre kommunikationsmidler" med blandt andet en mobiltelefon "til løsning af opgaver uden varsel".

Men selvom du står og mangler kontanter, skal du ikke tage imod jobtilbuddet.

For det drejer sig ifølge sikkerhedsfirmaet CSIS Group om en bande it-kriminelle, der forsøger at hverve danskere til at hvidvaske penge fra bandens vellykkede phishing-angreb på sagesløse menneskers bankkonti.

"Først og fremmest er mail-overskriften 'Financial Representative' mistænkelig. Dernæst er mailen blevet spammet ud i en kæmpe-volume, som vi ikke har set før. Og slutteligt skal man skrive tilbage til en Gmail, som er blevet brugt til tidligere hvervekampagne. Det er altsammen med til at få alle alarmklokker til at ringe," fortæller CSIS-direktør Peter Kruse.

Muldyr på farligt arbejde

Udtrykket for disse hvidvaskere er muldyr.

Det skyldes, at muldyrene er lavest i hierarkiet og ikke mindst, fordi de slæber pengene det sidste stykke vej ud til de cyberkriminelle.

Muldyrene kommer nemlig på arbejde ved, at de mere eller mindre intetanende modtager penge stjålet fra andre folks bankkonti - typisk i størrelsesordenen 30.000 kroner.

Disse penge hæver muldyret på sin bankkonto og overfører dem derefter til de it-kriminelle via en ikke-sporbar pengeoverførsel som Western Union, hvorefter pengene, ifølge Peter Kruse, sandsynligvis havner i Rusland eller Ukraine. Muldyret beholder selv 10 til 20 procent af beløbet.

Men selvom det lyder som lette penge, så er det altid muldyret, der bliver fanget først.

"Bankerne og politiet er jo ret gode til at spore pengestrømmen, og det er først, når pengene bliver hævet fra muldyrets konto, at kæden bliver brudt," lyder det fra Peter Kruse.

Slår til igen

I den konkrete sag har sikkerhedsselskabet CSIS henvendt sig til Google, der bekræfter, at mailen har været brugt til spammails før. Søgemaskineselskabet har derfor lukket mailkontoen.

Men ifølge CSIS-direktør Peter Kruse vil de it-kriminelle slå til igen.

"Forbryderne finder bare en anden webmail at modtage ansøgninger på - typisk en Yahoo- eller Hotmail-konto," siger han.

Et andet tegn, på at lovovertræderne vender tilbage til de danske mail-indbakker, er mailens ordlyd, der er udformet uden nævneværdige fejl i det danske sprog.

"Der er ikke nogen fejl i det danske, og det tyder på, at de it-kriminelle har hyret måske uvidende oversættere til at få deres jobtilbud til at lyde mere ægte," siger Peter Kruse.

Sådan ser en muldyrs-mail ud

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S