Ny mand i chefstolen hos Columbus IT

Michael Gaardboe forlader posten som topchef hos Columbus IT, men forsætter i bestyrelsen. Hans afløser glæder sig til opgaven.

Artikel top billede

Michael Gaardboe fortsætter i bestyrelsen.

Fra årsskiftet sidder en ny mand i spidsen for Columbus IT Partner.

Tidligere topchef og aktionær Michael Gaardboe har valgt at stoppe som topchef, men fortsætter i bestyrelsen.

Den nye chef er Claus E. Hansen, der har været medlem af direktion i Columbus IT siden august 2007.

Han glæder sig naturligvis til opgaven.

"Jeg er blevet vejet på en guldvægt, ligesom alle andre i Ib Kunøes selskaber," siger han.

Han mener, at hans største udfordring bliver fortsat at holde Columbus IT et hestehoved foran alle konkurrenterne.

Samtidig regner han med, at Columbus IT kan modstå det dårlige marked.

"Det er aldrig dårligt at have en rig onkel som aktionær i disse tider med et dårligt marked, men jeg tror vi kommer til at klare os godt," siger Claus E. Hansen.

Ros til Gaardboe

Bestyrelsesformanden for Columbus IT Partner roser den tidligere chef.

"Columbus IT har under Michael Gaardboes ledelse haft stor fremgang og er vokset til at omsætte for 1 milliard kroner med et forventet EBITDA i 2008 på 60-65 millioner kroner. Der er simpelthen blevet rettet grundlæggende op på Columbus IT, der fundamentalt er en koncern i fremgang,"siger bestyrelsesformand Ib Kunøe i en pressemeddelse.

"Columbus IT har i 20 år været en del af Michaels liv. Derfor kan jeg sagtens forstå - og jeg har stor respekt for - hans ønske om at skifte livsstil. Vi er mange, der har meget at takke Michael Gaardboe for, og jeg er glad for, at Michael fremover vil være en drivkraft i bestyrelsen," siger bestyrelsesformanden.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job