Leder: Gør gode hjerner til et eksporteventyr

Computerworld mener: Gode danske hjerners succes i den grænseløse it-industri er det bedste udgangspunkt for at skabe endnu flere skarpe it-professionelle i Danmark.

Artikel top billede

Viden er vores råstof. Det har været god latin i mange år. Men så melder virkeligheden, småligheden og nationalismen sig:

De gode hjerner, som vi har fostret, slår sig ned i lande med lavere skat, bedre vejr og kommercielle udviklingsmuskler, der matcher deres IQ.

Hjerneflugt eller brain drain kan vi godt lide at kalde det. Men tanken om, at vores gode hjerner kan blive herhjemme og skabe imperier, er en drøm på linje med rødternede duge i kolonihavens evige sommer, hvor Dannebrog vajer i en let brise med solen skinnende fra en skyfri himmel.

"Hvis du har noget smart, og du for alvor skal realisere det, kan du sagtens være i situationer, hvor du er nødsaget til at være et sted med flere ressourcer.

Indtil nu har det været USA, men i fremtiden kunne det også sagtens være andre steder, eksempelvis i Kina. Det behøver i sig selv ikke være dårligt, hvis man sørger for at have en krog i dem, og de holder fast i deres danske netværk."

Ordene er Michael Mathiesens. Ham er der mange, der godt kan lide at småhade på den danske måde, fordi hans 2M-imperium brød sammen med dotcom-boblen.

Men Michael Mathiesen var på det tidspunkt serieiværksætter og er i dag stadig aktiv med at gøre headset-producenten Cellpoint til en global virksomhed. Og hans argument holder.

De vender hjem igen

Den it-industri, vi kender i dag, er uløseligt knyttet til den globaliseringsproces, der tog fart i 1990'erne. Kapitalens frie bevægelighed, det indre marked og Den Europæiske Union har været med til at gøre it-industrien fri af nationale bånd. I takt med, at virksomhederne havde brug for udvikling, blev det muligt at udvikle i Indien, Østeuropa og Kina.

Asien ser lige nu ud til at være de kommende års vækstlokomotiv, så det giver mening at være del af en proces, der udnytter disse potentialer i videst muligt omfang.

Informationsteknologi er metanational - altså på godt og ondt uden grænser og dermed hævet over nationalistisk kævl og kiv.

For Danmarks vedkommende giver det rigtig god mening, at store it-hjerner som Per Brinch Hansen, Bjarne Stroustrup, Anders Hejlsberg, Rasmus Lerdorf, Henrik Wann Jensen, Janus Friis og David Heinemeier Hansson har slået sig ned og arbejder i udlandet.

Vi bør gøre gode hjerner til en eksportvare. Strategien er sikrere end at håbe på, at de gode hjerner er i stand til at gøre danske virksomheder til globale lokomotiver.

Når mellem 2.000 og 2.500 højtuddannede danskere hvert år forlader Danmark, så kommer et tilsvarende antal højtuddannede udlændinge til landet.

En stor del af de højt uddannede danskere vender tilbage, så det handler først og fremmest om at blive ved med at uddanne de bedste kandidater til it-branchen - hvilken nation de så lige befinder sig i her og nu, er ikke vigtigt.

Så med det udgangspunkt er det ikke et problem, at de største hjerner er for store til Danmark. I det store regnskab leverer de grobund til endnu flere gode hjerner og endnu mere eksport - men også flere skarpe it-professionelle, der bliver i Danmark eller vender hjem igen.

Læses lige nu

    Aller Media A/S

    Engineering Manager

    Uspecificeret arbejdssted

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS