Dell: Nu gælder det totalløsninger

Pc-producenten Dell lancerer i dag en ny strategi, der skal bryde med den årelange forståelse af Dell som et rent hardwarefirma. Nu gælder det totalløsninger, siger produktchef Samuel Larsson.

Artikel top billede

Samuel Larsson, Dells produktchef for EMEA, fortæller, at Dell vil til at levere totalløsninger og ikke kun hardware.

Den amerikanske pc-mastodont Dell går nu andre veje for at holde fast i kunderne midt i finanskrisen.

Firmaet vil nemlig som led i en ny produktlancering revitalisere det velkendte koncept med tynde klienter ude i virksomhederne.

Dells produktchef for EMEA-markedet, Samuel Larsson, forklarer, at de tynde klienter ganske rigtigt er en ældre opfindelse, men han mener, at markedet nu igen har brug for de tynde klienter af forskellige årsager.

"Dels reducerer den nye løsning betragteligt strømforbruget på desktop-siden, når man går over til de tynde klienter. Dels bliver prisen til vedligeholdelse mindre, fordi det er lettere at styre noget, der er centraliseret, men kunderne får også bedre sikkerhed, fordi dataene er i et datacenter og ikke på skrivebordet," siger han.

Samuel Larsson mener også, at teknologien omsider gør, 10 år siden.

"Tidligere når vi lavede tynde klienter, var vi bundet til én enhed, klienten på skrivebordet. Når vi nu kigger på softwaredelen, så kan du tilgå den fra stort set alle enheder," siger han.

Kunderne vil spare

Samuel Larsson fortæller, at timingen ikke er helt tilfældig. Det er nemlig hans opfattelse, at virksomhederne i krisetider efterspørger netop det, Dell lancerer.

"Når vi har et finansielt klima som i dag, er der mange kunder, der i stigende grad spørger, hvordan de kan reducere omkostningerne. Det her er en af mulighederne," siger han.

Han erkender dog, at selve salget af de fysiske bokse ikke kan stå alene. Og det skal det heller ikke.

Dell vil lege med de store drenge

Derfor søsætter Dell også et nyt servicekoncept, der skal gøre det muligt for Dell at blive totalleverandør og ikke blot hardwareleverandør.

"Det er ikke kun et spørgsmål om klienter, slet ikke. Det i sig selv er ikke nogen særlig god forretning. Selvom vi kan bygge gode desktopprodukter, så handler det om at levere slutløsninger til kunderne," siger Samuel Larsson.

At skiftet fra traditionel hardwareproducent til helhedsleverandør af ydelser ikke sker uden oplysning til kunderne har han gjort sig helt bevidst.

"Det tager lidt tid at ændre folks opfattelse af Dell, men vi har en rigtig god historie at fortælle, og vi har gode produkter, der kan forenkle it-miljøet for kunderne," siger produktchefen.

Han er ikke i tvivl om, at den nye kombination af tynde klienter og et større serviceudbud er, hvad kunderne har behov for netop nu.

"Jeg tror, det vil blive modtaget positivt. Når jeg typisk taler med kunder, så kommer de til Dell for at få gode 'bokse', altså hardware, men når vi så i stedet viser dem en komplet løsninger, så er de glade for at få al kompetencen samlet et sted," siger han.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS