Finansielt stormvejr får SAP til at droppe forecast

Finans-stormvejret forvirrer tyske SAP så meget, at det mægtige selskab dropper sine forecast for året.

Artikel top billede

Tyske SAP, der er blandt verdens førende leverandører af software til erhvervslivet, annullerer med et fast tryk på delete-tasten alle sine forudsigelser om årets samlede resultat.

SAP meddelte i juni, at selskabet forventede en vækst på mellem 24 og 27 procent for hele året, men den udmelding holder ikke længere vand.

Faktisk mener SAP, at den voldsomme finansielle uro gør det helt umuligt at komme med bud på, hvor SAP lander henne med regnskabet for hele året.

"Jeg har aldrig set så brat et fald i it-investeringerne i så kort en periode, som det har været tilfældet i september," siger SAP's koncernchef, Henning Kagermann, til Financial Times.

Han sigter nu efter at reducere SAP's omkostninger med omkring 10 procent for at ruste sig til det kommende stormvejr.

Ifølge Henning Kagermann har SAP dog ikke umiddelbart planer om fyringer, men har dog indført ansættelsesstop.

Udmeldingen fra SAP er nu, at selskabets overskudsgrad kommer til at lægge 'i omegnen af 28 procent' - men kun såfremt software-salget vokser med 20-22 procent over hele året, og produktions-omkostningerne falder som ventet.

SAP har tidligere meldt ud, at efterspørgslen på selskabets produkter er faldet markant i kølvandet på de store amerikanske investeringsbankers kollaps.

SAP's aktiekurs er blevet halveret i løbet af den seneste måneds tid. Det er sket på grund af investor-frygt for, at finanskrisen vil få voldsomme konsekvenser for erhvervslivets investeringer i it.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos