Artikel top billede

Finansielt stormvejr får SAP til at droppe forecast

Finans-stormvejret forvirrer tyske SAP så meget, at det mægtige selskab dropper sine forecast for året.

Tyske SAP, der er blandt verdens førende leverandører af software til erhvervslivet, annullerer med et fast tryk på delete-tasten alle sine forudsigelser om årets samlede resultat.

SAP meddelte i juni, at selskabet forventede en vækst på mellem 24 og 27 procent for hele året, men den udmelding holder ikke længere vand.

Faktisk mener SAP, at den voldsomme finansielle uro gør det helt umuligt at komme med bud på, hvor SAP lander henne med regnskabet for hele året.

"Jeg har aldrig set så brat et fald i it-investeringerne i så kort en periode, som det har været tilfældet i september," siger SAP's koncernchef, Henning Kagermann, til Financial Times.

Han sigter nu efter at reducere SAP's omkostninger med omkring 10 procent for at ruste sig til det kommende stormvejr.

Ifølge Henning Kagermann har SAP dog ikke umiddelbart planer om fyringer, men har dog indført ansættelsesstop.

Udmeldingen fra SAP er nu, at selskabets overskudsgrad kommer til at lægge 'i omegnen af 28 procent' - men kun såfremt software-salget vokser med 20-22 procent over hele året, og produktions-omkostningerne falder som ventet.

SAP har tidligere meldt ud, at efterspørgslen på selskabets produkter er faldet markant i kølvandet på de store amerikanske investeringsbankers kollaps.

SAP's aktiekurs er blevet halveret i løbet af den seneste måneds tid. Det er sket på grund af investor-frygt for, at finanskrisen vil få voldsomme konsekvenser for erhvervslivets investeringer i it.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere