Europæerne udsætter køb af nye mobiltelefoner

Finanskrisen rammer det europæiske mobilsalg for fuld kraft.

Artikel top billede

Den vesteuropæiske mobilindustri mærker for alvor følgerne af den globale finanskrise, der har fået mobil-køberne til at holde kreditkortet i lommen og i stedet forsøge at banke endnu nogle måneders levetid ud af den gamle mobiltelefon.

I årets tredje kvartal faldt salget af mobiltelefoner med otte procent i forhold til det tilsvarende kvartal et år tidligere. I forhold til andet kvartal i år - altså i sommer - er salget faldet med 5,1 procent.

Det viser tal fra analysehuset IDC. I alt er der i tredje kvartal blevet solgt 45,8 millioner mobiltelefoner i Europa i tredje kvartal, der ellers traditionelt er en periode, hvor der er godt gang i salget.

"Forbrugerne udsætter udskiftningen af mobiltelefonerne. Dette mærkes især i lande, hvor penetrationen er på mere end 100 procent," lyder det fra Francisco Jeronimo, IDC-analytiker.

Der er dog andre signaler, når det handler om de avancerede smartphones. Her steg salget nemlig med hele 58 procent i kvartallet i forhold til det tilsvarende kvartal et år tidligere. Ikke mindst iPhonen - der i sommer blev lanceret i 15 europæiske lande - har trukket dette salg.

Nokia er fortsat klart størst med en markedsandel på 34,9 procent. Selskabet har dog mistet markedsandele til Samsung, der sidder på 28,1 procent af markedet.

Tredjestørst er Sony Ericsson med en markedsandel på 15,3 procent.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack softwareudvikler i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Financial Accounting

Københavnsområdet

SOS International

Principal Solution Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS