Dansk IT leverer årets julegaveidé

Organisationen Dansk IT står bag et initiativ, der kan blive den helt store gaveide hos de danske it-virksomheder: OLPC.

Artikel top billede

Hvorfor skal it-folk have kurve med konfekt og kager og rødvin i firmajulegave? Det tjener jo ikke andet formål, end at gøre dem tykke og fulde.

De kan i stedet få en pc. Ikke bare en hvilken som helst pc, men en OLPC, som købes for 2.500 kroner (399 dollars).

Og når man køber den til sig selv, har man samtidig doneret en tilsvarende pc til et menneske i et udviklingsland.

Det er it og velgørenhed i en og samme julegave.

One Laptop Per Child, OLPC, er MIT-stifter Nicolas Negropontes storstilede projekt, der skal brede it ud til klodens mindre begunstigede i primært Afrika og Asien. Den er billig at fremstille og købe, og er ikke afhængig af en stikkontakt.

Det er organisationen Dansk IT, der står for lanceringen af OLPC'en herhjemme.

"Vi skal nu ikke til at sælge pc'er," siger Tony Franke, direktør i Dansk IT.

"OLPC'en er en del af vores indsamlingsaktiviteter. Den er henvendt til it-folk, der synes, den kan være sjov at have samtidig med, at man støtter et godt formål. Jeg forestiller mig, at nogle virksomheder måske dropper den årlige julegave og køber et antal OLPC'er i stedet for," siger han.

Engelske taster, ingen support

OLPC'en bliver ikke markedsført til hr. og fru Danmark, for der vil ikke være support på den, udover den internationale OLPC-organisations suppport. Og tastaturet er engelsk.

"Den vil være mest interessant for sådan nogle som vores medlemmer og Computerworlds læsere. Folk, der synes, det kan være cool at have sådan en - samtidig med, at man gør noget godt for andre," siger Tony Franke.

Dansk IT's budskab til it-danskerne er, at de for første gang har mulighed for at kombinere velgørenhed med det, de beskæftiger sig med.

Dansk IT samarbejder med UNICEF om OLPC-salget. Det er praktisk, da FN-enheden har de rette tilladelser til at drive velgørenhed og lave indsamlinger.

OLPC'erne kan allerede i dag bestilles og købes via UNICEF-sitet, www.verdensgaver.dk For 1.250 kroner giver du den som gave til en barn i den tredje verden. For det dobbelte beløb får du samtidig en til virksomheden.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job