EU mørklægger vigtig antipirat-aftale

EU vil ikke give offentligheden indsigt i dokumenter om antipirat-aftalen ACTA, som er under udarbejdelse i EU.

Artikel top billede

EU's forhandlingsposition vil blive svækket, hvis dokumenter om anti-pirataftalen ACTA offentliggøres.

Demokratiet i EU vil blive undermineret, hvis dokumenterne ikke offentliggøres.

De to udsagn repræsenterer to sider i en sag, hvor demokrati, markedspolitik, rettighedspolitik, internetovervågning, patentpolitik og fildeling støder hovederne sammen.

Anti-Counterfeit Trade Agreement (ACTA) som skal styrke indsatsen mod piratkopiering og kopivarer på globalt plan forhandles på højeste niveau mellem blandt andet USA, EU, Japan og Canada.

Hemmelighedsfuldhed vækker bekymring

Græsrodsorganisationen the Foundation for a Free Information Infrastructure (FFFII) mener, at hemmeligholdelsen af en række ACTA-dokumenter vækker bekymring.

"ACTA's hemmelighedsfuldhed giver næring til mistanken om, at traktaten vil give patenthavere mulighed for at afpresse virksomheder, undergrave adgang til billig medicin, overvågning af alle borgeres internetkommunikation og kriminalisere peer-to-peer fildeling," hedder det blandt andet i en prerssemeddelelse fra organisationen i Buxelles.

Derfor har FFII bedt om, at se de hidtil hemmeligholdte dokumenter.

Nej, lyder det fra EU. Vi ønsker ikke at offentliggøre dokumenterne (.doc), da det kan skade vores forhandlingsposition, besværliggøre forhandlingerne og påvirke forholdet til trediepart.

Ikke tid nok

Både EU-parlamentet og medlemsstaterne har vetoret over for dele af ACTA, men FFII frygter, at parlamenterne ikke vil have tid til at overskue omfanget og konsekvenserne af ACTA-aftalen, når den er færdigbehandlet.

"Parlamenterne kan ikke opbygge en velorienteret mening om ACTA og vil derfor ikke være parat til at bruge deres magt (til veto, ret.)," vurderer FFII-analytikeren Ante Wessels.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S