Saxotech fyrer 30 som reaktion på krisen

For to år siden afskedigede nordjyske Saxotech, der udvikler systemer til aviser og onlinemedier, 20 medarbejdere. Denne gang skærer sparekniven 30 stillinger væk fordelt på Aalborg og USA.

Artikel top billede

17 af de 30 afskedigede arbejdede i Saxotechs hovedkvarter, det gamle bryggeri på Hobrovej i Aalborg (til højre i billedet).

Det danske softwarehus Saxotech har fyret 30 af sine 130 ansatte.

"Vi har gennemført en afskedigelsesrunde og sagt farvel til i alt 30 medarbejdere, hvoraf de 17 arbejder i det danske hovedkvarter her i Aalborg," siger Anders Christiansen, administrerende direktør, Saxotech.

Resten af de fyrede Saxotech-ansatte arbejder i Nordamerika, hvor de fleste pile ligesom i Europa peger nedad for tiden. Ikke mindst en vigende efterspørgsel efter nye systemer i mediebranchen ligger bag afskedigelserne.

"Oven i den afmatning kom så finanskrisen og en almindelig samfundsmæssig tilbagegang. Nedskæringerne hos os er simpelthen en ren driftsøkonomisk beslutning, og formålet er at sikre en fornuftig indtjening både i 2009 og fremover," siger Anders Christiansen.

Langsommere udvikling

Saxotech har haft vækst i omsætningen, der i år lander på cirka 140 millioner kroner sammenlignet med sidste års 130 millioner.

"Sidste år nåede vi et overskud før skat på en lille million kroner, og i år lander overskuddet på omtrent det samme. I 2009 budgetterer vi med et større overskud, hvilket understreger, at nedskæringerne er en velovervejet forretningsbeslutning, der skal sikre overskud og fastholde omsætningen," forklarer Saxotechs direktør.

Fyringerne rammer overvejende i udviklings- og planlægningsafdelingen, men arbejdet fortsætter.

"Efter afskedigelserne har vi stadig knap 30 tilbage i udviklingsafdelingen - så vi udvikler fortsat, bare langsommere," bedyrer Anders Christiansen.

Fremtiden er online

De seneste mange år er salget af avisabonnementer faldet med tre-fire procent om året, ligesom det også længe er gået tilbage for avisernes annonceindtægter. Fremtiden ligger online, og her har Saxotech netop lanceret et nyt produkt, der kan sælge annoncer.

"Online har vi et system - Online Advertising - der kører som SaaS (Software as Service, red.). Her lejer kunderne sig ind og sælger og placerer annoncer," fortæller Anders Christiansen.

Indtil videre har Saxotech fire kunder på Online Advertising og store forventninger til salget fremover.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS