Asus lancerer iMac-rival

I morgen trækker Asus sit seneste kort i kampen mod Apple: Eee Top, der sammenlignes med iMac - dog ikke på prisen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Asustek Computer vil i morgen lancere en såkaldt 'all-in-one' pc, der er bygget ind i skærmen, og som er designet til at konkurrere med Apples iMac. Det sker ved en pressebegivenhed i Taipai.

Eee Top, der tilsyneladende er det ny navn for det produkt, som Asus tidligere i udviklingsfasen kaldte Eee Monitor, består af en 15.9 tommer trykfølsom skærm og indeholder Microsoft Windows XP og en 1.6 gigahertz Intel Atom-processor.

Asus har allerede beskrevet to versioner af Eee Top på sit website, navnlig ET1603 og ET1602.

ET1603 er tydeligvis den dyrere udgave. Den har et ATI HD3450-grafikkort og indeholder et batteri, tilsyneladende så man kan tage computeren med sig. Eee Top vejer dog ifølge Asus 4,4 kilo.

ET1602 har hverken særskilt grafikkort eller batteri, men ellers er de fleste af specifikationerne de samme som i den dyrere model: 160 gigabyte harddisk, en gigabyte ram, 300 megabit per sekund trådløs internetforbindelse med Wi-Fi 802.11n, et 1,3 megapixel webkamera, to højtalere på fire watt samt et udvalg af porte heriblandt USB og tre audioporte.

Dyre konkurrenter

Pris og tilgængelighed er endnu ikke kendt, men computerens specifikationer antyder en lav pris. I et interview givet tidligere i år, fortalte Asus' administrerende direktør (chief executive officer, CEO) Jerry Shen, at denne 'all-in-one' pc vil blive lavt prissat.

Komponenterne i de to Eee Top-udgaver er bestemt heller ikke i den dyre ende i forhold til stationære standarder. Blandt andet CPU'en og styresystemet er faktisk nærmere at sammenligne med komponenter brugt i netbooks.

Apples iMac er derimod en highend-computer med en 3.06 gigahertz Intel Core 2 Duo i en 20 eller 24 tommers skærm.

Dell tilbyder en 'all-in-one' pc, der bedre kan sammenlignes med iMac'en. Dell XPS One har også skærmstørrelser på 20 eller 24 tommer og Intel Core 2 Duo- eller Core 2 Quad-processorer.

Men disse computere fra Apple og Dell kan sikkert også bedre sammenlignes på prisen, hvor iMac starter på 7.999 kroner og XPS One på 999 dollar (cirka 5.900 kroner, den sælges dog tilsyneladende ikke i Danmark).

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics