Det tidligere Danware i gang med stor fyringsrunde

Underskudsramte Netop Solutions, tidligere Danware, fyrer 30 ansatte og lukker Århus-afdelingen.

Artikel top billede

Administrerende direktør i Netop Solutions Kurt Bager må sige farvel til omkring 30 medarbejdere. Foto: Mikael Rieck (Foto: Mikael Rieck freelance)

Netop Solutions cirka 170 medarbejdere bliver i løbet af de næste par dage barberet med omkring 30 mand.

Det sker for at tilpasse virksomheden til de opkøb, den tidligere har lavet, lyder det i en selskabsmeddelelse.

Samtidig nedlægger Netop Solutions sin afdeling i Århus.

Resultaterne har da heller ikke været imponerende i årets første ni måneder, hvor det er blevet til et underskud på 31,7 millioner kroner ud af en omsætning på 64, 7 millioner kroner.

Omtumlet tilværelse

Netop Solutions har længe skrantet og været i problemer, som du kan læse mere om her.

Skylden har i høj grad ligget på det manglende salg, har analysen været.

Det fik i vinter stifter og mangeårig direktør Peter Grøndahl til at trække sig fra posten efter et regulært katastrofe-regnskab.

Ind kom i stedet Kurt Bager, der er tidligere direktør i EMC, som han forlod i oktober 2007.

Det har ikke umiddelbart været muligt at få en kommentar fra direktør Kurt Bager til den markante nedskæring.

Læses lige nu

    Annonce

    IT Forum Gruppen

    Senior Sales Manager hos ITF

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Mobilplan ApS

    Customer Support Specialist

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S