DK-CERT: Botnet lammet af spam-gigants endeligt

Månedens drastiske fald i mængden af spam skyldtes, at flere botnet blev lammet, da internetudbyderen McColo fik kappet forbindelsen, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT.

Artikel top billede

Den 11. november mistede den amerikanske internetudbyder McColo hovedparten af sin båndbredde til internettet.

Kort tid efter faldt den samlede mængde af spam med op til 60-70 procent, oplyser flere kilder.

Meget tyder altså på, at McColo var ansvarlig for en stor del af den spam, der blev udsendt.

Men de uønskede reklamemails stammede ikke fra udbyderen selv.

Når lukningen alligevel fik så store konsekvenser, skyldes det, at McColo spillede en central rolle for botnet.

Centrale servere

Flere botnet blev nemlig styret fra servere, der befandt sig på McColos net. Det gælder blandt andet botnettene Rustock, Srizbi, Pushdo, Ozdok/Mega-D, Gheg og Warezov.

Et botnet er et netværk af pc'er, som bagmænd kan fjernstyre uden deres ejeres vidende.

Fjernstyringen sker ofte via en eller flere centrale servere, hvorfra der udsendes kommandoer til botnet-pc'erne - for eksempel med besked om, at de skal udsende spam.

Det store fald i spam-mængden skyldes altså sandsynligvis, at botnet-pc'erne ikke længere kunne kommunikere med deres fjernstyringsservere.

Når McColo røg af nettet, skyldes det, at firmaets to internetudbydere, Global Crossing og Hurricane Electric afbrød forbindelsen. Hurricane Electric forklarede det med, at de havde læst om anklager mod McColo for at være involveret i tvivlsomme aktiviteter.

Flyttede til Rusland

McColo kom kortvarigt på nettet igen nogle timer i løbet af den 15. november.

I den periode blev der udsendt opdateringer til botnet-pc'erne på Rustock-botnettet med besked om, at de nu skulle kontakte en fjernstyringsserver i Rusland.

Lukningen af McColo havde en positiv effekt. Men der vil næppe gå længe, før botnetbagmændene har flyttet så stor en del af deres aktiviteter til andre netværk, at de igen kan udsende spam i de samme mængder som før.

De seneste statistikker fra spamfiltre viser da også, at mængden stiger igen.

MessageLabs rapporterer således, at spammængden de senere dage er nået op over 69 procent af alle mails. Det svarer til mængden, før McColo blev lukket.

DK-CERT (www.cert.dk) er det danske Computer Emergency Response Team. I samarbejde med tilsvarende CERT'er over hele verden indsamler DK-CERT information om internetsikkerhed.

DK-CERT udsender advarsler og tager imod anmeldelser af sikkerhedsrelaterede hændelser på internettet.

DK-CERT's leder, Shehzad Ahmad, opdaterer den sidste fredag i hver måned Computerworlds læsere med de seneste tendenser inden for it-sikkerhed.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job