Bærbares batterilevetid kan snart blive 40 timer

Der er fuld gang i arbejdet med at udvikle en ny skærmtype til bærbare pc'er, der kan forlænge batterilevetiden til op til 40 timer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Mary Lou Jepsen, der er tidligere chef for Intels display division og teknologi-direktør for One Laptop Per Child (OLPC), har planer om at begynde at sælge ultra-strømbesparende skærme til laptops og e-books i anden halvdel af næste år.

De vil kunne bruges i direkte sollys og fuld farvegengivelse i HDTV-kvalitet.

Strømbesparende skærme, der kan bruges i direkte sollys, er en af de vigtigste komponenter i OLPC's laptop XO.

Skærmene koster en tredjedel af prisen for en almindelig LCD-skærm og bruger omkring en tiendedel strøm.

Mere energieffektive skærme er vigtige for mobile enheder som laptops og e-books, fordi skærmen er blandt de mest strømslugende komponenter på den slags enheder.

Pixel Qi har planer om at udvikle designs for bærbare computere og pc'er omkring selskabets nye skærm-teknologi med henblik på at lave modeller, der er så strømeffektive som muligt.

"Vi samarbejder med en række notebook- og e-book-producenter. Vi kan levere en batterilevetid, der er fem til 10 gange længere end på en almindelig notebook. Det betyder, at man kan nøjes med at lade batteriet op hver 20. eller 40. time i stedet for hver femte time," fortæller Mary Lou Jepsen.

Pixel Qi arbejder på flere forskellige skærmstørrelser til laptop-pc'er og e-books, der er helt ned til en millimeter tykke.

Produkterne bliver præsenteret inden for den nærmeste fremtid, og May Lou Jepsen forventer de er klar i anden halvdele af næste år.

Grunden til at Pixel Qi kan holde skærmpriserne nede og sende dem på markedet så hurtigt er, at produkterne er lavet af traditionelle LCD-materialer på LCD-produktionslinjer.

Pixel Qi har for nylig åbnet kontorer i Taipei og San Francisco.

Et datterselskab af den taiwanske producent af LCD-skærme Chi Mei Optoelectronics producerer skærmene til OLPC's XO, men Mary Lou Jepsen vil ikke ud med, hvilke virksomheder Pixel Qi samarbejder med.

Oversat af Mille Bindslev

Annonce

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Teknisk assistent til dokumentation af kritisk infrastruktur

Københavnsområdet

Jyske Bank

Strategisk Partner til Teknologi & AI

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S