Rigshospitalet afviser mobil-razzia trods livsfare

Flere forbryder sig mod Rigshospitalets mobil-forbud, men alligevel lader Rigshospitalet det være op til den enkelte at slukke telefonen - også selv om tændte mobiler kan føre til dødsfald.

Artikel top billede

Landets største sygehus, Rigshospitalet, anerkender mobiltelefoner som livsfarlige på hospitalets gange og sengeafsnit.

Men hospitalet vil ikke fratage patienter, pårørende og personalet deres mobiltelefoner.

"Vi vil meget gerne sørge for, at folk ikke benytter deres mobiltelefoner på hospitalet. Men det vil være et angreb på folks personlige frihed, hvis vi fratager dem deres mobiltelefoner ved indgangen til hospitalet," fortæller teknisk chef Ole Bergsten fra Rigshospitalets medikotekniske-afdeling

Ifølge Ole Bergsten har hospitalet aldrig overvejet at konfiskere mobiltelefoner på hospitalet.

I stedet opfordrer han folk til at respektere skilte-forbuddet mod brugen af mobiltelefoni og slukke deres mobiltelefoner, når de går ind på hospitalet.

Farlige signaler

Rigshospitalet dokumenterede i september, at en mobiltelefon fik en dråbetæller til at tilføre en patient én milliliter medicin i timen frem for de tilsigtede fem milliliter.

Den slags fejl kan få drastiske følger.

"Der er en risiko for, at folk kan dø som følge af fejlfunktioner på det tekniske udstyr forårsaget af tændte mobiltelefoner," siger Ole Bergsten og understreger, at der endnu ikke er konstateret dødsfald som direkte følge af mobilbrug.

Ole Bergsten erkender samtidigt, at patienter, pårørende og personalet jævnligt forbryder sig mod den forbudte brug af mobiltelefoner.

"Folk tror jo, at de ved bedst selv og holder mobilen tændt. Til sammenligning bliver alle mobilerne sandsynligvis slukket i et fly, fordi man jo selv kan styrte ned," siger Ole Bergsten.

Måling af mobiltelefonens signaler

Hvis man ikke vil indføre mobil-razziaer, og samtidigt vil reducere faren for, at mobiltelefoner kan være direkte dødsårsager på et hospital, kan mobil-detektorer være vejen frem.

En mobil-detektor måler en tændt mobiltelefons relativt høje frekvens og signal, der konstant udsendes og vil være kraftigst indendørs på grund af mure og andre signal-forhindringer.

"Detektoren vil kunne måle, om der er tændte telefoner i nærheden og dermed forhindre, at mobiltelefoner forstyrrer det tekniske udstyr på hospitaler eller fanger synkroniserer forklaringer i et fængsel via en mobiltelefon," siger systemkonsulent Rune Roed Schøler fra Ascom Danmark, der blandt andet leverer trådløse løsninger til hospitaler og fængsler.

Han forklarer, at der dog er en masse udfordringer, hvis man vil sikre sig 100 procent mod mobilbrugen på hospitaler.

"Folk kan bare slukke telefonen, når de går forbi detektoren, og derefter tænde den igen. Derudover skal sengeafdelinger plastres helt til med detektorer, hvis det skal fungere være effektivt. Den slags kan godt gå hen og blive omkostningstungt," siger Rune Roed Schøler.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Økonomistyrelsen

IT-arkitekt med fokus på integrationer

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)