Jensby færdig som formand i JMI Invest

Asger Jensby er færdig som formand for JMI Invest. Selskabet er nu reelt overtaget af bankerne, der vil afvikle selskabet og tage deres penge hjem.

Artikel top billede

Finansmanden Asger Jensby meddelte torsdag aften, at han er færdig som bestyrelsesformand i JMI Invest.

I hans sted indtræder advokaten Ole Borch, der er specialist i insolvens-ret. Han får til opgave at afvikle selskabet inden for de næste to år, så det voldsomt gældsramte selskab kan betale sine kreditorer penge tilbage.

Det betyder, at de øvrige selskaber i JMI Invests portefølje - der har ventet spændt på en afklaring - skal sælges til højest mulige pris i løbet af de kommende par år.

De tæller blandt andre Fullrate, Digital House, Copy Tosh, Capto, Skandiaweb og Folia.

Kreditorer har taget kontrol

Beslutningen om at rekonstruere JMI Invest - der har en bankgæld på 450 millioner kroner - betyder med andre ord, at kreditorerne har overtaget kontrollen med selskabet med besked om, at de vil have deres penge.

De to år er alene givet for at sikre Ole Borch arbejdsro til afviklingen, så han kan sikre sig den bedst mulige pris for de øvrige selskaber i porteføljen.

Alternativt skulle bankerne nemlig have lukket for penge-hanen øjeblikkeligt, og det ville have tvunget JMI Invest til brandudsalg og muligvis efterfølgende konkurs, hvilket ville betyde, at bankerne efter alt at dømme måtte vinke farvel til betydelige beløb.

"Der skal ikke herske nogen tvivl om, at det er et kreditormandat, jeg er sat ind med," siger Ole Borch til Morgenavisen Jyllands-Posten.

Han får i bestyrelsen følgeskab af revisor Sten Lauritzen og direktør i A-data, Jørgen Granborg.

Jensby afklaret, men trist

Asger Jensby træder helt ud af selskabets bestyrelse, men vil dog fortsat kunne trækkes på som rådgiver.

Det vurderes, at han er for belastende at have siddende i en fremskudt stilling i det kriseramte selskab, da Bagger-sagen i høj grad har ridset hans troværdighed og hans omdømme som pålidelig finansmand med en god dømmekraft.

"Jeg er trådt ud for at styrke selskabet. Jeg er glad for, at der er fundet en løsning," lød det i aftes fra en synlig træt og trist Asger Jensby til den ventende presse.

Den kriseramte Asger Jensby har ellers sammen med Ib Kunøe været blandt de absolutte guldfugle i den den danske it-branche i de seneste års opsving, hvilket du kan læse mere om her.

Således har Jensby, siden han stiftede JMI Invest, skovlet penge ind.

I en artikel på Computerworld.dk fra slutningen af september opgjorde vi således, at JMI Invests portefølje dengang havde en værdi på omkring tre milliarder kroner - inklusiv det nu kollapsede IT Factory - samt omkring 800 ansatte.

Indtjeningen lå dengang på tre millioner kroner. Om dagen.

"Det er så uvirkeligt og giver ingen mening, at man kan tjene så meget. Det er svært at forholde sig til så mange penge. Så hvis tanken rammer mig, skynder jeg mig at tænke på noget andet," sagde Asger Jensby dengang til Computerworld.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    Løsningsarkitekt i KMD

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    SOC-analytikere i PET

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    Agile QA Lead

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S