Nye høringer i Microsofts appel af EU-monopoldom

Først fik Microsoft en bøde på 3,7 milliarder kroner for at bryde EU's monopol-love. Så fik selskabet en bøde på 4,5 milliarder for ikke at betale. Nu hentes parter udfra i appelsagen om de i alt 8,2 milliarder.

Artikel top billede

Computerworld News Service: EU-domstolen for statsstøtte og konkurrenceret, Court of First Instance, har indvilget i at høre udestående parter i Microsofts appel af den bøde på 8,2 milliarder kroner, som virksomheden er blevet idømt af Europa-Kommissionen for brud på EU's monopol-love.

De deltagende parter vil være stort set de samme som under en oprindelige appel efter monopol-dommen fra 2004.

Brancheorganisationerne Association of Competitive Technology (ACT) og Computing Technology Industry Association (CompTIA) vil tale Microsofts sag, mens IBM, Oracle og Red Hat i appelsagen vil hjælpe EU-Kommissionen med at forsvare dens tidligere dom.

Organisationerne Free Software Foundation Europe, Samba Team, som er en sammenslutning af programmører af open-source software, Software and Information Industry Association (SIIA), og European Committee for Interoperable Systems (ECIS) vil også vise sin støtte til EU-Kommissionen under appelretssagen ifølge en udtalelse fra domstolen tidligere på ugen.

Microsoft blev i 2004 idømt en bøde på 3,7 milliarder kroner for at misbruge sin dominante position på softwaremarkedet på uretsmæssig bekostning af sine konkurrenter. Virksomheden blev også beordret til at ændre sine forretningsgange, så de kom i tråd med EU's monopol-lovgivning.

I tre år undlod Microsoft at følge dommen fra 2004 ved at bruge forhalende taktikker på trods af trusler om yderligere bøder. EU-Kommissionen har idømt Microsoft yderligere 4,5 milliarder kroner i bøde for ikke at have betalt den første bøde.

Microsoft forventes at modsætte sig den yderligere bøde men at godtage den oprindelige på 3,7 milliarder kroner, fortæller kilder, der er tæt på sagen.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job