Danskerne er fløjtende ligeglade med overvågning

Danskerne skænker ikke videoovervågning en tanke. Derfor er det næppe et effektivt middel til at bekæmpe kriminalitet, mener eksperter i overvågning og adfærdspsykologi.

Artikel top billede

Københavns Politi opsætter inden for den kommende tid mere end 200 videokameraer på Strøget i København.

Men overvågningen kommer ikke til at ændre danskernes adfærd - hverken på godt eller ondt.

Det mener den danske forsker Jill Byrnit, der har en ph.d i adfærdspsykologi, og i dag er forsker på Psykologisk Institut på University of California i Los Angeles.

"Når folk er fulde, aggressive og ude på ballade, så handler de instinktivt og vil næppe skænke kameraerne en tanke, før de kaster sig ud i slagsmål," siger Jill Byrnit

Hun tror heller ikke, at de almindelige lovlydige handlende på Strøget ændrer adfærd, fordi de bliver overvåget.

"Almindelige danskere vil opleve, at overvågningen ikke har nogen konsekvenser for dem. Politiet sender jo næppe en bøde til dig, fordi et kamera har optaget dig, mens du kører uden cykellygte. Derfor vil de fleste sandsynligvis lynhurtigt glemme overvågningen og opføre sig akkurat, som de plejer," siger Jill Byrnit.

Overvågning gør os utrygge

Kina har siden årtusindeskiftet iværksat et spektakulært og højteknologisk overvågningsprojekt af borgernes færden på nettet og i det offentlige rum.

Og Jill Byrnit forestiller sig, at borgere i totalitære overvågningssamfund som det kinesiske i langt højere grad vil lade sig påvirke af overvågningen, fordi borgerne risikerer langt større konsekvenser, hvis staten tager dem i at begå et fejltrin.

Når mennesker oplever ubehag ved overvågning, mener Jill Byrnitt, at det ofte er vores urinstinkter, der træder i kraft. En stor del af hendes forskning handler om nedarvede ligheder mellem mennesker og abers adfærd.

Hun har i forbindelse med sine studier registreret, at mange dyr reagerer både nervøst og aggressivt, når de bliver overvåget.

"Når et dyr bliver iagttaget, er det ofte fordi, der er nogen, der har udset sig det som bytte. Vi mennesker reagerer instinktivt på samme måde, når vi føler os overvåget," siger Jill Byrnit.

Hun forklarer, at vi mennesker reagerer på lignende måder, når vi befinder os i utrygge situationer. Her reagerer vi ofte ved at undgå at få opmærksomhed, slå blikket ned og undvige øjenkontakt

Men når vi færdes på Strøget eller andre offentlige pladser med overågning, er vi oftest en del af en større menneskemængde, hvor vi under alle omstændigheder risikerer at blive gransket af nysgerrige blikke. Det er en medvirkende årsag til, at vi sjældent føler ubehag ved overvågningen, mener Jill Byrnit.

Forskning: Ringe præventiv effekt
Ifølge Peter Lauritsen, lektor i informations- og medievidenskab på Århus Universitet og forsker i overvågning, har forskningsverden ikke et klart svar på, hvordan overvågning påvirker folk. Han forklarer, at vi i teorien bør ændre vores adfærd, når vi bliver iagttaget af andre mennesker.

"I teorien bør du blive mere opmærksom på, hvordan du opfører dig, når du hele har et overvågende blik i nakken. Specielt hvis du ikke kan føle dig sikker på, hvornår du bliver set, og hvonår du ikke bliver set," siger Peter Lauritsen.

Men han forklarer, at der er en del forskningsresultater, der peger i den modsatte retning. Eksempelvis viser flere britiske undersøgelser, at videoovervågning har en ringe evne til at begrænse kriminaliteten.

En del af forklaringen kan ifølge Peter Lauritsen være, at undersøgelser også viser, at mange folk slet ikke registrerer, at de færdes i videoovervågede områder, selvom skilte oplyser om det.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Statens IT

    Teamleder Infrastruktur & Cloud

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS