Intel annoncerer værktøjer til parallelprogrammering

Intel opruster med værktøjer til parallelprogrammering for at give udviklere bedre mulighed for at udnytte multikerneprocessorer.

Artikel top billede

Intel er ved at være klar med værktøjer, der skal gøre det nemmere for udviklere at udnytte multikerneprocessorernes mulighed for at udføre flere operationer parallelt.

"Intel skaber en hel familie af udviklerværktøjer der skal gøre omstillingen til parallelprogrammering og software design hurtigere og nemmere," siger Bill Kircos, talsmand fra Intel.

Intel har allerede frigivet en beta-version af Intel Parallel Composer.

Det er det første udviklingsværktøj rettet mod parallelprogrammering for Windows-udviklere.

Intel Parallel Composer kan indtil videre kun anvendes på Windows-platformen, men forventes at blive tilgængelig på Mac OS X og Linux i løbet af næste år.

Intel Parallel Composer er en del af Intel Parallel Studio.

Parallel Studio til Visual Studio

Intel Parallel Studio er ikke frigivet endnu, men interesserede udviklere kan tilmelde sig den kommende Beta-version.

Intel Parallel Studio tilføjer parallelisme til Microsoft's Visual Studio udviklingsmiljø ved at tilføje nye features i C og C++ compileren samt i debuggeren.

Med større udbredelse af flerkerneprocessorer vil parallelprogrammering blive udbredt fra at være en specialistdisciplin til en større skare af udviklere.

Blandt andet forventes det, at Intels kommende Larrabee chip-arkitektur for alvor vil sparke behovet for parallelprogrammering igang.
Intel har tidligere udtalt at Larrabee-chips kan have hundrede eller tusinde kerner.

Samarbejde med Microsoft

Intel og Microsoft samarbejder om at udbrede kendskabet til parallelprogrammering. Blandt andet ved at donere penge til universiteter, der forsker i udvikling af parallelprogrammering.
Eksempelvis gav de to virksomheder tidligere på året 20 millioner dollars til University of California og University of Illinois for at forbedre softwaredesign i forbindelse med flerkerneprocessorer.

Tidligere har Microsoft
frigivet en preview-version af Parallel Extensions til .Net Framework som skal hjælpe Windows-udviklere med at komme igang med parallelprogrammering.

Microsofts Anders Hejlsberg, ophavsmanden til C#, ser da også en opgave i at bringe parallelprogrammering ud til udviklermassen.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

KMD A/S

DevOps Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Selvstændig IT-sagsbehandler søges til dynamisk virksomhed i Hvidovre

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job