DK-CERT: Et år med botnet og SQL-angreb

Kombinationen af flere typer angreb var kendetegnende for 2008, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin nytårsklumme.

Artikel top billede

Forbryderne fandt nye veje til de værdifulde data, de var ude efter, i det år der snart er gået.

I årets løb har jeg især hæftet mig ved to tendenser: Botnet i mange former og frygten for at miste fortrolige data.

En af de nye veje, som fører til fortrolige data, består i en kombination af velkendte teknikker.

Den ene hedder SQL-indsætning: Ved at misbruge sikkerhedsfejl i webapplikationer kan uvedkommende lægge scriptkode ind på websider.

Når andre besøger websiderne, bliver deres pc smittet, idet scriptet udnytter kendte sårbarheder i browseren eller andre udbredte programmer.

Giftig kombination

Denne kombination af SQL-indsætning og "drive-by-installation" er særlig giftig, fordi den udnytter websteder, folk har tillid til. Hvis et populært websted er sårbart over for fx SQL-indsætning, kan det være med til at smitte tusinder af pc'er.

Når pc'erne bliver inficeret, bliver de ofte indrulleret i et botnet. Dermed kan bagmændene fjernstyre dem.

Pc'erne i botnettet misbruges gerne til at udsende spam, hoste phishing-websteder eller angribe andre computere.

I år så vi en kombination af SQL-indsætning og botnet: Et botnet ved navn Asprox blev brugt til at finde websteder, der var sårbare over for SQL-indsætning.

Herefter udnyttede pc'erne på botnettet sårbarheden til at inficere webstedet med. Det skete blandt andet for Miljøstyrelsens websted.

Beskyt data på USB-nøgler

I årets løb har jeg holdt foredrag for mange danske virksomheder og organisationer. Et af de spørgsmål, jeg tit er blevet stillet, er, "Hvordan sikrer vi USB-enheder?"

Ofte viser det sig, at de er interesseret i andet og mere end små, bærbare USB-enheder: De vil vide, hvordan de kan beskytte sig mod at miste fortrolige data ved, at medarbejderne kopierer dem over på musikafspillere eller sender dem som e-mail.

Det handler om at beskytte sig mod datatab som følge af fejl snarere end bevidste angreb.

Derfor er flere også blevet interesserede i produkter, der beskytter virksomheder mod den form for tab af data.

Beskyttelse mod data-læk

Produkterne går blandt andet under betegnelsen Data Leak Prevention (DLP).

Et DLP-produkt kan fx forhindre, at data, der er stemplet fortrolige, kan kopieres til en USB-nøgle.

Jeg venter, at endnu flere danske virksomheder vil kigge på DLP i det kommende år. Ingen har lyst til at få udbasuneret firmaets navn sammen med beskeden om, at det har ladt data om tusindvis af kunder falde i de forkerte hænder.

Det store DNS-hul

Ellers var 2008 året, hvor en sikkerhedsforsker fandt en alvorlig sårbarhed i en af internettets basisteknologier: DNS (Domain Name System).

Dan Kaminsky opdagede en metode, der gør det lettere at snige falske oplysninger ind i DNS-servere via såkaldt DNS cache poisoning.

Det var godt at se, hvordan internetbranchen i fællesskab gik i gang med at indføre rettelser, der mindskede risikoen.
Men et rettet program hjælper ikke noget, hvis det ikke bliver sat i drift. Og der kører stadig mange ældre versioner af BIND og andre DNS-serverprogrammer ude på nettet.

Historien om DNS-sårbarheden viser endnu engang, at der skal en kombination af teknologi og mennesker til, hvis sikkerhedsproblemerne skal løses.

Mit nytårsønske er derfor, at teknologien, organisationen og menneskene går op i en højere enhed til gavn for et mere sikkert it-miljø. Godt nytår!

DK-CERT (www.cert.dk) er det danske Computer Emergency Response Team. I samarbejde med tilsvarende CERT'er over hele verden indsamler DK-CERT information om internetsikkerhed. DK-CERT udsender advarsler og tager imod anmeldelser af sikkerhedsrelaterede hændelser på internettet.

DK-CERT's leder, Shehzad Ahmad, opdaterer hver måned Computerworlds læsere med de seneste tendenser inden for it-sikkerhed.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S