Elektronik-messe forsøger at trodse finanskrisen

Når det amerikanske Consumer Electronics Show (CES) torsdag slår dørene op, er der trods økonomisk krise masser af it-nyheder i vente, blandt andet i form af 3D-produkter. Få overblikket her.

Artikel top billede

CES-messen vil blandt andet byde på nyt inden for 3D-teknologi.

Det er ikke til at se, at der er dømt økonomisk krise, hvis man ikke lige ved det.

I hvert fald ikke på teknologifronten, hvor der er masser af nyheder i vente, når den amerikanske elektronik-messe CES finder sted i Las Vegas i slutningen af denne uge.

I alt 2.700 virksomheder udstiller på messen, der er blandt verdens største. Sidste år besøgte 141.000 mennesker CES-messen, mens man i år kun forventer omkring 130.000.

Jason Oxman fra Consumer Electronics Association udtaler til Reuters, at virksomhedernes formål med at deltage på dette års show i højere grad er, at de skal have solgt nogle produkter - frem for bare at vise sig frem.

"Mange virksomheder spørger efter møderum, hvilket de ikke har gjort tidligere. Virksomheder forsøger at indgå aftaler til showet, som de ellers ville indgå ved individuelle kundebesøg."

Mens sidste års top-nyheder blandt andet var det bøjelige e-papir og bærbare computere med større harddiske, vil fokus ifølge Internetnews.com i år blandt andet være på de populære netbooks.

Skærmteknologierne vil dog ligesom i 2008 være et centralt emne på CES 2009. Blandt andet vil Samsung lancere et nyt fladskærms-tv, der er knap syv millimeter i tykkelsen.

3D-teknologierne buldrer frem

Et af de helt store temaer på dette års CES vil være 3D-teknologierne, der nu for alvor er klar til at indtage dagligstuerne.

Det skyldes ikke mindst, at HD-fladskærmene så småt er ved at blive mainstream, og at producenterne derfor leder efter det næste store salgsargument.

Financial Times skriver, at en række 3D-lanceringer er i vente. Blandt andet vil Nvidia fremvise sine GeForce 3D Vision-briller, hvor brugerne kan vælge imellem 350 allerede eksisterende spil i 3D.

Nvidia har også udviklet en videoafspiller, der gør det muligt at afspille 3D-film på en pc-skærm eller en 3D ready tv-skærm.

iZ3D lancerer en 22 tommer 3D-skærm, der inkluderer specielle briller. 3D-produktet gør det blandt andet muligt at spille Xbox 360 og PS3-spil i 3D.

Selvom udbuddet af 3D-indhold endnu er begrænset, er ideerne, til hvordan teknologien kan udnyttes, allerede mange. Blandt andet vil de besøgende på CES kunne opleve amerikansk fodbold i 3D.

Windows 7 stjæler software-scenen

Det er dog ikke kun hardware, der kommer til at stjæle rampelyset. På software-fronten forventes det, at Microsofts Windows 7-styresystem vil få en del opmærksomhed, når Steve Ballmer indleder CES med sin keynote.

Selvom Microsoft allerede i oktober viste verden de første eksempler på, hvad Windows 7 rummer, forventes det, at der vil blive afsløret flere detaljer i denne uge i Las Vegas, skriver Computerworlds internationale nyhedsbureau.

Mange håber, at Windows 7 vil være mindre krævende end det nuværende Vista, der har fået mange hårde ord med på vejen.

Blu-ray går uvis fremtid i møde

Et af de helt store samtaleemner ved sidste års messe var, at Blu-ray-formatet netop havde besejretHD DVD.

Allerede nu tales der dog om, at Blu-ray selv kan gå en hård tid i møde, fordi internethastighederne efterhånden er så høje, at disc-formaterne måske kan blive delvist overflødiggjort.

New York Times skriver for eksempel, at koreanske LG Electronics på messen lancerer en ny serie HD fladskærme, der er sluttet direkte til internettet uden en set-top boks.

"Blu-ray formatet er i spil, simpelthen fordi muligheden for at downloade HD-film er så tæt på," udtaler Roger L. Kay, som står i spidsen for konsulentfirmaet Endpoint Technologies Associates, til New York Times.

Et andet problem for Blu-ray-industrien er, at forbrugerne fortsat er tilfredse med de gammeldags DVD'der, og at efterspørgslen på det nye medie - til trods for de teknologiske fordele - er begrænset, erkender Sonys vicedirektør Chris Fawcett over for avisen.

Computerworld bringer senere på ugen en række video-indslag fra CES-messen i Las Vegas. Dem finder du her.

Læses lige nu

    Annonce

    Everllence

    Senior software developer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S