Din bedste ven er en sikkerhedsrisiko

De massedistribuerede virusangreb er på vej i graven til fordel for målrettede angreb, der kan være signeret af din bedste ven.

Artikel top billede

De massedistribuerede sikkerhedsangreb, der traditionelt har været forbundet med spredningen af virus, er på vej i graven. Nu handler det om målrettede angreb, der kan være signeret af din bedste ven.

Det viser indholdet i sikkerhedsrapporter fra både Cisco og Symantec. Tendensen bekræftes også af sikkerhedsfirmaet CSIS.

"Vi har aldrig set så mange forskellige former for ondsindet kode som i dag, men det er en rum tid siden, vi har oplevet et masseangreb som eksempelvis med 'I Love You'. Kriminaliteten bliver nemlig mere og mere fokuseret og målrettet," siger Ken Willén, sikkerhedsekspert i Symantec.

"Når et sikkerhedshul holdes i det små, opnår det ikke den store omtale, og samtidig tager det længere tid for sikkerhedsfirmaerne at lukke sårbarheden. Derved giver de kriminelle sig selv et større spillerum," siger han.

Sikkerhedsfirmaet CSIS har opgjort, at crimeware og informations-tyve findes i mere end 85 procent af den kode, som firmaet analyserer.

Det viser tydeligt, hvordan de it-kriminelle arbejder i dag og tegner samtidig et billede af de udfordringer, der venter os i 2009.

Din bedste ven bliver en trussel

Flere eksperter peger på, at sikkerhedstruslen rykker tættere på.

Det er ikke længere links fra ukendte afsendere, der ikke må åbnes i mailen. Det kan lige så godt være en Facebook-besked fra en nær ven.

Fremover bliver crimeware ikke kun spredt via e-mails og internetfora. Det foregår nemlig i stigende grad gennem sociale medier og web 2.0-applikationer såsom Facebook, YouTube, LinkedIn og MySpace.

"Grunden til, at sociale medier er oplagte for hackerne, er, at brugerne ofte er meget tillidsfulde over for disse sites, der er kommunikationsplatform for venner og bekendte. Det betyder, at brugerne sænker it-sikkerhedsparaderne, hvilket gør det nemt for de cyber-kriminelle at hacke sig ind på en brugers profil," siger Magnus Kalkuhl, virusanalytiker fra it-sikkerhedsvirksomheden Kaspersky Lab.

"Derudover er sårbarheder i programmeringen på disse sites ofte åbne i meget lang tid, hvilket gør det lettere for de cyberkriminelle at udnytte sikkerhedsbristerne," siger han.

Ken Willén, som er sikkerhedsspecialist i Symantec, peger også på, at grænsen for, hvornår man skal være på vagt er blevet udvisket.

"Det er en udfordring at være kritisk it-bruger, når navne på folk, man kender og stoler på, bruges til at sende falske invitationer og meddelelser. De går under radaren og åbner for angreb," siger han.

Målrettede applikationer

Også angreb på applikationer er blevet mere målrettede mod enkelte programmer frem for mod Windows-platformene fra Microsoft.

"Angrebene mod Windows Vista er få. 92 procent er rettet mod applikationerne," siger Ole Tom Seierstad, sikkerhedstalsmand for Microsoft i Norge

"For XP er tallene 50 - 50," siger han.

Han forklarer det blandt andet med, at brugerne i meget udbredt omfang opdaterer applikationerne.

Derfor et det i større og større omfang programmer fra tredjepartsproducenter som eksempelvis Adobe Acrobat og Flash eller Apples QuickTime-afspiller, der bliver udnyttet.

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Sydjylland

Csis Security Group A/S

Sales Executive

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

QA Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS