Business intelligence

Artikel top billede

I højere grad end nogensinde før vil topledere gerne være i stand til at analysere kunde- og salgsdata med henblik på at kunne træffe de rette beslutninger omkring forretningsstrategi.

Det øger behovet for specialister i business intelligence på tværs af branchen, inklusiv folk med kompetencer inden for datamining, dataopbevaring og datastyring.

Behov for detaljer

Hos Aspen Skiing Company, som driver fire skisportssteder i det vestlige Colorado, vil man lave sammenligninger af kundernes forbrug år for år, inklusiv analyser af forbrugstendenser under tidligere kriser.

"Vi bliver nødt til at gå ned i mindste detalje med vores analyser," siger it-direktør Paul Major.

Samtidig er der jævn efterspørgsel efter it-folk med erfaring inden for udbyder-specifikke business intelligence-værktøjer, fra virksomheder som Business Objects og Cognos, ifølge Katherine Spencer Lee fra Robert Half Technology.

Det overskuelige indblik

Men de sværeste folk at finde på området er dem, der kan hjælpe ledere med at forstå den type data som de prøver at analysere og fortolke.

"Det er svært at finde folk, der har kompetencer hele vejen rundt," siger Katherine Spencer Lee.

Tilbage til hovedartiklen

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S