It-jobmarkedet går ned i tempo

Jobmarkedet er på vej ned i tempo, lyder det fra rekrutteringsbranchen og fagforbund. Men ingen vil sige 'krise'.

Artikel top billede

Hos et af de store rekrutteringsfirmaer på it-området, SCR Gruppen, mærkes konjunkturændringerne som et stemningsskifte.

"Vi kan mærke en nedgang i konsulentbranchen og med hensyn til rekruttering. Men det er ikke en krise, ikke endnu i hvert fald. Men der er længere mellem jobbene," siger Hans Andersen fra SCR Gruppen.

Han mener dog, at det er meget svært at sige noget om, hvilken vej udviklingen går.

"Vi ved ikke hvad der sker om en måned eller to. Men vi har tidligere set, at det går op og ned, og vi kan godt huske dotcom-krisen, som tog halvandet til to år," siger Hans Andersen.

En tendens i jobmarkedet er ifølge Hans Andersen, at nogle af freelancerne vender tilbage til fast job.

"Dem, der har udnyttet konjunkturerne til at blive freelancere, går efter fast job. Det tror jeg principielt på er en god ting," siger Hans Andersen.

Han fortæller, at SCR Gruppen, som også laver loyalitetsmålinger hos medarbejdere, har set et skifte i holdningen hen over efteråret. Hvor mange i sommer mente de ville skifte job indenfor et år, så er det tal faldet væsentligt i en undersøgelse fra efteråret.

"Nogen vil blive, fordi de kender jobbet, og har anciennitet og så videre," siger Hans Andersen, som dog tilføjer, at der stadig er mange ledere og projektledere, der tror de vil skifte job.

Flere konkurser

"Vi har en formodning om en lille stigning, for vi ser lidt flere konkurser også i vores branche. Når folk begynder at ringe og sige de ikke har fået løn, så ser det ikke godt ud," siger Mogens Sørensen.

Mogens Sørensen pointerer dog, at jobmarkedet stadig er forholdsvis gunstigt for de it-professionelle og derfor har Prosa heller ikke sat nye initiativer i værk. Men Mogens Sørensen mener, at det kan være fornuftigt at overveje om det han kalder 'skraldemands-modellen' kan blive relevant i it-branchen.

Fagforeninger er et plus

Modellen går ud på at sende medarbejdere på kurser som alternativ til fyringer i en periode, hvor virksomhederne ikke har så meget at lave. Modellen har fået sit navn, fordi den har været brugt af skraldemænd tidligere. Mogens Sørensen ved dog ikke, hvor relevant den er i it-branchen.

"Jeg ved ikke, om det giver mening for it-medarbejdere at benytte sådan en ordning," lyder det fra Mogens Sørensen.

Ingen panik

"Vi mærker ingen panik og det skyldes nok den arbejdskraftmangel vi havde som udgangspunkt," siger Pia Brade, formand for HK-Samdata.

Hun tror ikke, at en lavkonjunktur vil have så stor en effekt for netop it-medarbejderne.

"Vi mener faktisk ikke, det vil få så seriøs en effekt, for vi regner med, at der vil blive sat gang i projekter for at effektivisere, hvor man skal bruge it-folk," siger hun og tilføjer:

"Vi følger udviklingen nøje."

Pia Brade forklarer, at fagforeningen også informerer medlemmerne om de muligheder, som de har, hvis de er blandt dem, som pludselig står uden arbejde.

"Vi er inde og gøre opmærksomme på, at det er muligt at få karrierecoaches og efteruddannelse i jobsøgning eller de mere tekniske efteruddannelser," siger Pia Brade.

Formanden forklarer, at HK-Samdata samtidig gør lidt reklame overfor de it-ansatte, som ikke er med i en fagforening netop i forhold til de konkurser som Mogens Sørensen fra Prosa nævner.

"Vi anbefaler folk, at det er et rigtig godt tidspunkt at være meldt ind i en fagforening, for eksempel fordi man står bedre i forhold til konkurser," siger hun.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job