Studerende: Vi skal tvinges til at lære it

Der skal gøres op med valgfriheden, hvis de danske lærere skal blive bedre til at bruge teknologien i undervisningen.

Artikel top billede

Nye lærere skal tvinges til at tage et it-pædagogisk kørekort, så de kan inddrage ny teknologi i undervisningen i folkeskolen og på gymnasiet. Foto: Torben Klint.

Det skal være slut med valgfriheden.

Nu skal pisken i brug, hvis lærerstanden skal blive bedre til at bruge it i undervisningen.

Det mener de studerende selv.

I dag er det frivilligt for de lærerstuderende at uddanne sig i teknologiens muligheder. Men det må meget gerne ændre sig, mener formanden for Lærerstuderenes Landskreds, Kresten Bang Heinfelt.

"Det ville være rart, hvis ministeren sikrede, at alle lærerstuderende fik et pædagogisk it-kørekort. Men det kræver jo også, at institutionerne har ressourcerne til at udbyde det til alle," siger han.

Dermed er de studerende på linje med de færdiguddannedes organisation, Dansk Lærerforening.

Plads til forbedring

Allerede i november 2006 pegede Computerworld, it-vejlederne og de studerende selv på nødvendigheden af at sætte ind allerede på seminarierne, hvis it i fremtiden skulle blive en integreret del af undervisningen i Folkeskolen.

Dengang følte tre ud af fire studerende, at de ikke var rustet til at inddrage it i deres egen undervisning, når de fik job i landets skoler.

To år efter er der stadig plads til forbedringer.

Den manglende indsigt i de muligheder, som teknologien giver, er nemlig med til at afholde de nye lærere fra at bruge it i folkeskolen og gymnasiet.

En dugfrisk undersøgelse viser da også, at underviserne i dag er lige så teknologi-parate som i 1995.

Underviserne skal efteruddannes

Skal der rettes op på det, er der brug for at kigge på seminarierne endnu en gang.

Og det er ikke kun overfor de studerende, der skal sættes ind. Underviserne har nemlig også brug for at blive opdateret, mener Kresten Bang Heinfelt.

"Der bliver investeriet masser af penge i udstyr til at bruge i undervisningen, men det handler jo også om, underviserne er rustet til at bruge det i deres undervisning," siger han og konkluderer:

"Der kan jeg godt frygte, at der ligger en udfordring for en del seminarier."

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre eller Karup

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Onlimited ApS

Erfaren iOS og C# Udvikler

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job