BEC-direktør: Vi var forberedt

Selvom 21 ansatte er blevet fyret i jagten på en besparelse på 125 millioner kroner, er direktøren glad for, at ledelsen havde set problemet komme.

Artikel top billede

(Foto: BEC)

Når man lever af at udvikle it-løsninger til finanssektoren, er det mildest talt problematisk at blive ramt af en finanskrise.

Det erfarede Bankernes EDB Centrals (BEC) administrerende direktør, Leo Svendsen, i går, da der skulle findes 125 millioner kroner ekstra i regnskabet.

Roskilde Banks krak kom til at gøre rigtig ondt på BEC. Samtidig kan sammenlægningen af en række banker mærkes i firmaet, som i forvejen godt har været påvirket af den generelle økonomiske afmatning i samfundet.

"Umiddelbart bliver alle bankerne ved med at være kunder her, men ved alle fusioner er der jo synergier, og der har vi regnet os frem til, at når bankerne lægger sig sammen, betyder det også at de skal spare omkostninger. Der sparer de typisk omkostninger på it, så der mister vi noget af vores forretning," siger Leo Svendsen til Computerworld.

Derfor måtte BEC i går afskedige 21 fastansatte, og samtidig skære brugen af eksterne konsulenter ned med over 100 mand.

Den omvendte verden

For bare 15 måneder siden, stod BEC ellers og manglede desperat ekstra arbejdskraft. Bankerne ville nemlig have BEC til at opjustere ressourcerne til udvikling af nye it-systemer.

Det lykkedes firmaet at ansatte 250 medarbejdere, og en stor del af udviklingsopgaverne blev placeret hos eksterne konsulenter. Ledelsen ville gerne have fleksibilitet, hvis nu den daværende markedsfremgang skulle stagnere eller det der var værre.

"Vi valgte at tage halvdelen af væksten i form af konsulenter. Dels kom de hurtigere i gang, og så var de nemmere at komme af med igen," siger Leo Svendsen.

Glad for strategivalg

Allerede i sensommeren begyndte afmatningen at manifestere sig, og derfor har man hos BEC været opmærksom på problemet igennem længere tid.

"Vi kunne mærke det allerede efter første halvår, sidste år, da vi efter sommerferien kunne se vores halvårsregnskab, fremgik det, at der var færre betalinger, færre værdipapirhandler, færre konverteringer på ejendomme. Det var bare gået ned, brugen af BEC's system ude i bankerne," siger Leo Svendsen.

I dag er Leo Svendsen tilfreds med, at man valgte den strategi, selvom det kostede lidt ekstra i starten. Siden oktober 2008 er antallet af konsulenter skåret ned fra 175 til 60, og dermed undgår BEC at skulle fyre yderligere fastansatte.

"Jeg er rigtig glad for, at vi traf den beslutning dengang. Opbremsningen kom meget hurtigere end vi havde frygtet, og meget pludseligt. Men for en ledelse af en virksomhed var det jo dejligt, at vi havde de knapper som vi hurtigt kunne trykke på," forklarer Leo Svendsen.

"Det kostede lidt mere, da det stod på, men til gengæld havde vi en hurtig tilpasningsevne, som vi dengang vurderede var vigtig at have."

De dårlige nyheder

Men i takt med, at der skulle skæres ned på udviklingskræfterne, som udgør halvdelen af BEC's ansatte, måtte der nødvendigvis skæres ned andre steder i virksomheden.

De 21 fastansatte, som nu er afskediget, var fordelt ud over hele virksomheden.

For BEC er fremtiden styret af, hvordan bankerne kommer igennem krisen, lige så vel som det tidligere gik godt, når bankerne havde det godt.

"Jeg håber ikke vi kommer ud i det igen, men vi kan jo ikke give nogen garantier," siger Leo Svendsen, men understreger, at budgettet nu burde være sikret den kommende tid.

"Vi har taget godt fat nu, og ikke bare lavet en lappeløsning. Det har været vigtigt for os at gøre det konsekvent nu, så vi ikke kommer løbende hver 2-3. måned med fyringer."

Medarbejderne blev informeret på et fællesmøde torsdag, og BEC sørger for, at de 21 afskedigede modtager hjælp til at finde nyt job.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forretningsanalytiker søges: Skab bro mellem IT og forretning i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Souschef til tekniske projekter og arkitektur

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef for SAP Business Intelligence i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S