Formand Craig Barret trækker sig fra Intel

Intels topchef gennem mange år, Craig Barrett, trækker sig helt ud af virksomheden.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Craig Barret, bestyrelsesformand for verdens største chip-producent, Intel, trækker sig efter 35 år i selskabet.

Det sker til maj, når han går på pension.

Craig Barret har arbejdet side om side med Intel-stifterne Gordon Moore og Bob Noyce og har haft en bred vifte af titler i Intel - inklusive jobbet som koncernchef, CEO, som han varetog indtil 2005.

Craig Barret høster bred anerkendelse for i 1990'erne at have hjulpet Intel til at vokse til det markedsførende selskab, som det er i dag. Han har i de seneste år primært arbejdet med at fremme teknologi-anvendelsen i spirende markeder og udviklingslande.

I et interview for nylig lød Craig Barrett tilfreds med at have sluppet kontrollen med driften af selskabet for i stedet at fokusere på at levere computere og uddannelse til udviklingslande.

"Jeg har tilbragt næsten 35 år med at bekymre mig om de dag-til-dag problemer, der er opstået i forbindelse med produktion og kunder. Jeg har sagt til Paul Otellini (koncernchef i Intel): 'Du kan bekymre dig om problemerne, så rejser jeg for dig i stedet'," sagde han dengang.

Her fortalte han ligeledes om sine oplevelser i Amazonas og Tanzania, New Zealand og Mellemøsten.

Jane Shaw, der har siddet i Intels bestyrelse siden 1993, vil afløse Craig Barrett som formand i begyndelsen af maj.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,