KMD-penge bliver i nyt selskab

Pengene fra salget af KMD bliver fordelt efter den oprindelige plan. Oprøret fra Aalborg blev slået ned på KL's repræsentantskabsmøde.

Artikel top billede

Trods kritik holder Erik Fabrin og KL fast i den fordeling af salgskronerne fra KMD, som bestyrelsen har besluttet. Foto: Torben Klint (Foto: Torben Klint)

To milliarder skinnende danske kroner fik for et par uger siden Aalborgs borgmester, Henning G. Jensen (S), til at kræve en anderledes fordeling af pengene, efter kommunernes salg af KMD.

De to milliarder var det brutto-beløb, som KL har oplyst, at køberne, ATP og EQT, har lagt på bordet.

Men når først KMD's gæld er afviklet, og KL har beholdt sin andel, så var beløbet til kommunerne ifølge borgmesteren i Aalborg skrumpet for meget ind.

Derfor foreslog han repræsentantskabet en alternativ fordelingsnøgle. Men han vandt ikke opbakning til det.

"Vi har givet en status på salgsprocessen og dannelsen af kommunernes fælles it-samarbejde," siger Erik Fabrin (V), som er borgmester i Rudersdal kommune og formand for KL's bestyrelse.

Erik Fabrin fortæller, at repræsentantskabet, som rådgiver KL's bestyrelse, fastholder den fordeling af pengene, som bestyrelsen allerede har peget på.

"Der var opbakning til, at det er en fælles opgave at udfylde det vakuum, som vi i kommunerne får med salget af KMD," siger Erik Fabrin

Den nye fælles indkøbsvirksomhed er endnu kun på tegnebrættet, men Erik Fabrin vil gerne slå én ting helt fast.

"Vi skal ikke lave et nyt KMD. Vi skal samle kommunernes indkøbskraft," siger KL's formand.

Opgaven afklares

Arbejdet med det nye selskab, som skal bygges ovenpå det nuværende Kommune Holding, er på vej i gang.

"Først skal vi definere, hvilken opgave vi skal løse, og det næste vi skal klarlægge er, hvad koster det," siger Erik Fabrin.

Han forventer, at den nye fælleskommunale it-indkøbsvirksomhed også får ansvaret for at drive udviklingen frem på nogle områder indenfor kommunal it.

"Vi kan ikke forvente, at andre vil løfte alle udviklingsopgaver forl os, så det er oplagt, at det nye selskab skal sætte nogle udviklingsprojekter i gang med afsæt i kommunernes behov," siger KL-formanden og fortsætter:

"Og der skal vi ud i en tæt dialog med it-chefer, kommunaldirektører og andre for at se hvilke opgaver, der skal løses af selskabet, og hvilke der skal løses i kommunen."

Salget af KMD til kapitalfonden EQT og ATP går først endeligt igennem, når konkurrencemyndighederne har blåstemplet opkøbet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS