Krisen bringer både det bedste og værste frem i folk

Klumme: Krisen kan bringe både det bedste og det værste frem i folk. Hvor stor er din selvindsigt?

Artikel top billede

Det kommer ikke bag på mange længere, at vi er midt i en alvorlig finanskrise. Vi kan hverken åbne for tv, aviser eller andre medier, uden at vi skal konfronteres med den.

Vi spørger hinanden: Kan I mærke krisen? Og flere og flere indrømmer nu også, at det har en eller anden indvirkning enten privat eller arbejdsmæssigt.

Tiden, vi er midt i, og som nogle endda siger, bliver værre endnu, har dyb indvirkning på, hvordan vi agerer som mennesker.

Det kan bringe både det bedste og det værste frem i folk. Det er i sådanne tider, at vores personligheder blottes markant, og engang imellem dukker der nogle uhyrer frem, som vi måske ikke engang anede eksisterede.

Krisen skaber jo på den ene side et vist sammenhold - vi er i samme båd.

Det er ok at sige, at man er presset, det føles som om, at vi rykker tættere sammen.

Når vi har overskud og er på toppen, kan de fleste på trods virke omsorgsfulde og hjælpsomme. Men alt efter hvor hårdt krisen rammer os, kan det modsatte også ske: Vi går i 'overlevelsesmode', som hvis vi skulle sikre os en plads i redningsbådene på Titanic.

Som headhunter observerer jeg, at nogle motiveres i krise til at kæmpe, da de er utroligt fokuserede og dedikerede.

Holdningen er, at tingene nok skal lykkes, selvom det til tider kræver fleksibilitet samt åbenhed til at tænke nye veje. Men energien er der til at gøre en forskel.

Andre bliver totalt nedtrykte og utrygge, hvilket kan blive en ond cirkel, som kan være svær at bryde. Jo mindre tillid, man har til sig selv og sine omgivelser, jo mere fastlåst bliver ens adfærd, og jo mere snæversynede bliver vi.

Reaktionsmønstrene er ufattelig forskellige: Nogle bliver meget tilbagetrukne, andre bliver vrede, når ulykken rammer dem, andre reagerer meget nøgternt, næsten følelsesfrit. Nogle virker næsten som om, de får paranoia og bliver handlingslammede.

Men heldigvis er der nogle kloge hoveder, der har fundet ud af, at vi mennesker kan træne og blive bevidste om vores adfærd og dermed også videreudvikle os i positiv retning.

Hvordan er din selvindsigt?

Hvordan er din selvindsigt, hvordan reagerer du? Hvad viser du dine omgivelser?

Jo lavere din selvindsigt er, jo mere primitiv og forfærdelig bliver du. Du kender det sikkert fra et skænderi med kollega, ægtefælle eller dit barn, at jo mere vred og presset, du er, jo lavere bliver din selvindsigt og dermed også de ting, du siger og gør.

Jo højere vores selvindsigt er og jo dygtigere, vi bliver til at fastholde en høj selvindsigt på trods af det enorme pres, des flere uanede ressourcer har vi, og jo flere sympatiske sider ser vi hos os selv.

I denne tid er det de færreste virksomheder, der kan se særlig langt frem. Mange virksomheder kan ikke forudsige længere end tre til seks måneder, hvilket har den afsmittende effekt, at lederne har rigtig svært ved at informere.

Hvis man er en del af en større, international virksomhed, besidder de lokale ledere langt fra selv al information om, hvad der foregår eller kommer til at ske, hvilket jo helt klart afleder utryghed.

Jeg tror på vigtigheden i at informere, så meget man kan, men jeg tror på, at vi må blive bedre til at tackle utrygheden. Vi bliver nødt til at tro på, at vi kommer styrket igennem det.

Samtidig vil jeg appellere til, at vi alle tænker over at støtte de samarbejdspartnere, som vi er glade for, og som vi helst ikke vil undvære, således at vi bidrager til hinandens overlevelse.

Husk: Hvis noget ikke virker, så prøv noget andet.

Jannie Kluge er stifter af Kluge & Partners, The Nordic Search Company.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Mere om samme emne

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Klampenborg

Digitaliseringen skaber muligheder – og sårbarheder. Beredskab er løsningen.

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Klampenborg

Årets CISO 2025

Danmarks stærkeste program om cybersikkerhed. Mød finalisterne til Årets CISO 2025, hør aktuelle oplæg og få skarpe indsigter i sikkerhed, systemer og ledelse. Tilmeld dig og bliv opdateret på it-sikkerhed i praksis.

Andre events | København

Executive Conversations: Når geopolitisk usikkerhed udfordrer Danmarks digitale suverænitet

Geopolitisk usikkerhed og værdikonflikter mellem USA og Europa rammer nu direkte den danske it-dagsorden. Få indsigt i konsekvenserne – og hvordan du minimerer risikoen i en ny teknologisk virkelighed.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Astrid Busk Nielsen som Key Account Manager ved netIP's kontor i Odense. Hun kommer fra en stilling som Account Manager hos IT-virksomheden ED i Skødstrup. Hun er uddannet indenfor handel og marketing. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Steen Nyrup Pedersen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Cyber Security Consultant hos Trifork A/S. Han er uddannet IT-Teknolog og er professionsbachelor i IT-sikkerhed. Nyt job
Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S