Acer klar med første forsøg på smartphone-markedet

Computerproducenten Acer er nu også smartphone-producent. De nye telefoner fra selskabet kører på Windows Mobile.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Acer er nu sprunget i med begge ben på markedet for smartphones med lanceringen af virksomhedens Tempo-telefoner. De er alle med touch-skærm og baserede på Windows Mobile, meddeler Acer.

Tempo-serien er i høj grad resultatet af Acers opkøb sidste år af den taiwanesiske smartphone-producent E-Ten. Det ville ikke have været muligt for Acer at udvikle sine nye telefoner uden den R&D-erfaring (research and development: forskning og udvikling), som virksomheden fik via dette, forklarer Aymar de Lencquesaing, som leder Acers Smart Handheld Business Group.

Det første sæt i serien vil være baseret på den eksisterende version af Microsofts styresystem Windows Mobile.

Blandt andet lanceres telefonen M900, som har QWERTY-tastatur, en skærm på 3,8 tommer og en fingeraftrykslæser. Den har også understøttelse af HSDPA (High-Speed Download Packet Access), indbygget GPS og et kamera på fem megapixels.

Til brugere, der ikke er vilde med det komplette QWERTY-tastatur, kommer F900, som også har en skærm på 3,8 tommer. Den har et kamera på kun 3,2 megapixels, men til gengæld hurtigere upload med understøttelse af HSUPA (High-Speed Uplink Packet Access) samt Wi-Fi.

Begge telefoner bliver ifølge Acer lanceret i slutningen af marts eller starten af april. Priserne vil blive offentliggjort samtidig med lanceringen.

Planer om flere styresystemer

Acer offentliggjorde også mandag, at virksomhedens næste sæt smartphones, der vil være baserede på Windows Mobile 6.5, vil blive lancerede i slutningen af året. Du kan læse om styresystemet her.

De Lencquesaing hentydede også til, at Acer arbejder på smartphones, der bliver baserede på andre styresystemer end Windows Mobile heriblandt Android, men gav ingen detaljer.

Acers mål er at blive en af de fem største producenter af smartphones, hvilket betyder, at virksomheden i det mindste skal skubbe Sharp af pinden, som i dag sidder på femtepladsen med 1,3 millioner enheder solgt per kvartal ifølge salgsstatistikker fra tredje kvartal 2008 offentliggjort af Gartner.

Acer er ikke den eneste computerproducent, der arbejder med smartphones. Også HP, ASUS og (måske) Dell satser nu på smartphone-markedet. Og de har gode muligheder, vurderer IDC.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job