Sonofon-ejer skal betale 10 milliarder i erstatning

Det norske teleselskab Telenor, som ejer Sonofon og Cybercity, skal ifølge en russisk domstol holdes ansvarlig for et tab på 10 milliarder danske kroner.

Artikel top billede

Dagens dom i Rusland er et hårdt slag for Telenor, som skal hive 10 milliarder kroner op ad lommen. (Foto: Sasun Bughdaryan / Unsplash)

Det var et gigantkrav, der i dag ramte den norske telekoncern Telenor. Ejeren af Sonofon og Cybercity. En russisk domstol idømte Telenor til at imødekomme et erstatningskrav på 10 milliarder danske kroner som følge af en tvist omkring opkøb af et ukrainsk selskab. Det skriver dagensit.no.

Det er selskabet Farimex, der har lagt sag an imod den norske telegigant.

Ifølge Farimex har Telenor forsinket selskabet Vimpelcoms opkøb af det ukrainske mobilselskab Ukranian Radio Systems (URS). Farimex har en aktiepost i Vimpelcom, hvor Telenor sidder på en stor aktiepost.

"Denne afgørelse er et alvorligt brud på Telenors lovlige rettigheder og interesser som en strategisk investor i Rusland," siger Jan Edvard Thygesen, koncerndirektør og leder af Telenors virksomheder i Central- og Østeuropa, ifølge dagensit.no.

Dømt for anden gang

Efter dommen er det anden gang, at Telenor bliver idømt at betale erstatning i sagen. I første omgang var beløbet endnu højere, men sagen skulle gå om ved domstolen i Omsk, som nu igen placerer ansvaret hos Telenor.

Telenor har intentioner om at anke dommen, ligesom selskabet vil fortsætte sine aktiviteter i Vimpelcom. Sammen med den russiske rival Alfa Group er Telenor storinvestor i Vimpelcom. Telenor mener, at Farimex, der ejer under en procent af Vimpelcom, er knyttet til Alfa Group.

"Vi mener, at der er sket både reelle procedurefejl, og at russisk lov er brudt," siger Telenors pressechef, Dag Melgaard, til Reuters.

Sagen behandles igen i løbet af marts, hvor det skal besluttes, om sagen reelt set skal ankes. Sagsøgerne kan dog indkræve beløbet allerede nu, også selvom sagen ender for en domstol på ny.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Edora

    Dansk cloud flyttes hen, hvor den grønne strøm produceres

    I stedet for at belaste elnettet med store datacentre vil Edora placere datacentre i energiparkerne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S