Forslag: Kun adgang til godkendte websites

Offentlige wifi-hotspots må kun give adgang til godkendte legale websites. Det er led i lovforslag, der er rettet mod ulovlig fildeling.

Artikel top billede

En liste over godkendte websteder som kan tilgås fra offentlige wifi-hotspots.

Hvad der kan betegnes som kinesiske tilstande, kan blive virkelighed i Frankrig.

I hvert fald hvis Zarkosy-regeringens lov mod piratkopiering skal kunne håndhæves ordentligt.

Wifi hotspots med whitelists

Det var meldingen fra den franske kulturminister Christine Albanel, da hun fornylig skulle forklare de nærmere detaljer i den kommende lov mod piratkopiering.

Christine Albanel forklarede en komite under det franske parlament, hvordan den kommende lov mod piratkopiering bedst muligt håndhæves.

For at undgå at offentlige wifi-hotspots anvendes til illegal download, kan der udarbejdes en "whitelist" over godkendte legale websites.

Websites, som ikke er på whitelisten, vil ikke kunne tilgås via de offentlige hotspots.

"Mørke middelalder for fransk internet"

Forslaget om at oprette en liste over godkendte websites stammer fra Rådet for Information Teknologi (CGTI) under Økonomiministeriet.

Der er bekymring for, at de offentlige wifi hotspots kan anvendes anonymt til download, og dermed skabe et hul i bekæmpelsen af piratkopiering.

Det skal forslaget om whitelistning altså forhindre.

Modstandere af antipirat-loven som La Quadrature du Net, er rystede over forslaget om whitelistning af websites og ser det som en konsekvens af en fejlslagen lovgivning.

"Det er et perfekt eksempel på hvordan en undertrykkende og ignorant lovgivning kan føre til en forfærdelig tilbagegang for vækst og innovation i vores digitale samfund. Fransk Internet er på vej mod den mørke middelalder," hedder det fra organisationen.

Forfatningsdomstol til hjælp?

Antipirat-loven betegnes populært som "Three-strikes-and-you're-out", fordi internetbrugere kan smides af nettet, hvis de tre gange fanges i at udveksle copyright materiale.
Loven forventes at komme til afstemning i løbet af marts måned.

Til Computerworld udtrykker La Quadrature du Net-talsmanden Jeremie Zimmermann dog håb om, at loven i sidste ende vil blive underkendt, selvom loven formentlig godkendes af Parlamentet.

"Regeringen har en stærk majoritet, så loven bliver formentlig vedtaget. Vi tror, at den efterfølgende vil blive underkendt af forfatningsdomstolen," siger Jeremie Zimmermann

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo