Har vi fået en ny it-konge i Danmark?

ComputerViews: Vagn Sørensen blev på papiret en af Danmarks mest magtfulde folk i dansk it, da han forleden indtog tronen i KMD's bestyrelseslokale. Men hvor magtfuld er han?

Artikel top billede

Vagn Sørensen startede karrieren i luftfartsbranchen, men i dag er han et kendt ansigt i den danske it- og telebranche. Foto: Air Canada

For nogle kom det måske som en overraskelse, da KMD i tirsdags præsenterede Vagn Sørensen som bestyrelsesformand i det nu privatejede selskab.

Andre vil sige, at valget var alt andet end overraskende. Og hvorfor nu det?

Jo, 85 procent af KMD er nu ejet af den svenske kapitalfond EQT. En kapitalfond, som Vagn Sørensen igennem flere år har udført bestyrelses-arbejde for.

I forvejen var den tidligere SAS-direktør formand i bestyrelserne hos tøjfirmaet BTX Group, hotelkæden Scandic samt cateringfirmaet SSP. Fælles for dem alle er, at de har netop EQT som hovedaktionær.

Det var måske netop på grund af de poster, at Vagn Sørensen sidste år fik hvervet som bestyrelsesformand i Danmarks største it- og televirksomhed, TDC. Med erfaringen fra EQT-selskaberne kunne de fem kapitalfonde, der ejer TDC, med ro i stemmen sige, at de overlod Henning Dyremoses post til en rutineret herre.

Lægger pres på direktører

Med posterne i TDC og KMD sidder Vagn Sørensen på tronen i de to største danskfunderede it-virksomheder. Men gør det ham til Danmarks nye it-konge?

Der er ingen tvivl om, at Vagn Sørensen nu udstikker ordrer til direktioner, der har enorm betydning i dansk erhvervsliv. De to selskaber omsætter til sammen for 42 milliarder kroner, hvoraf TDC tegner sig for næsten 39 milliarder alene.

Dermed er der tale om en tung herre, der med sin nye titel vil være endnu mere iøjnefaldende i den danske it-branche, end han allerede har været. I november sidste år trådte han for første gang i klar karakter på den danske it-scene, da han meldte ud, at Jens Alder ikke længere var den rigtige mand til at føre TDC videre. Toplinjen stod i stampe, lød det fra formanden.

Ind som ny topchef i TDC kom Henrik Poulsen, og Vagn Sørensen var hurtig til at sige, at den ny administrerende direktør skulle få toplinjen til at vokse. En udmelding, der uden tvivl har lagt pres på den ny TDC-direktør, men også på Vagn Sørensen selv, og begge parter har siden trukket lidt i land.

Men hos KMD lægger Vagn Sørensen nu også op til vækst, og det må lægge en tung byrde på skuldrene hos den nuværende administrerende direktør, Lars Monrad-Gylling.

Kapitalfondenes forlængede arm?

Vagn Sørensen har med eksempelvis fyringen af Jens Alder vist handlekraft, men spørgsmålet er, om det er udtryk for hans egen magtfulde position, eller om han i bund og grund bare er manden, der eksekverer kapitalfondenes ønsker.

Er det sidste tilfældet, falmer titlen som Danmarks ny it-konge. Det vil være for meget at kalde bestyrelsesformanden en konge, hvis han kun udstikker ordrer på vegne af andre. Her er kransekagefigur måske mere rammende.

Vagn Sørensen er heller ikke medejer af selskaberne, som eksempelvis en Ib Kunøe er i sine, og det er i sidste ende aktionærerne, der sidder med magten og udstikker ordrerne.

Men hvad er Vagn Sørensen så? Han er kapitalfondenes forlængede arm, der om nogen ved, hvordan en bestyrelsesformand skal agere i en virksomhed med aktive ejere. Det er formentlig derfor, han i dag sidder som bestyrelsesformand i to af de største it-selskaber herhjemme.

Læs portrættet af den ny KMD-bestyrelsesformand, Vagn Sørensen, på Computerworld.dk fredag.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job