Har vi fået en ny it-konge i Danmark?

ComputerViews: Vagn Sørensen blev på papiret en af Danmarks mest magtfulde folk i dansk it, da han forleden indtog tronen i KMD's bestyrelseslokale. Men hvor magtfuld er han?

Artikel top billede

Vagn Sørensen startede karrieren i luftfartsbranchen, men i dag er han et kendt ansigt i den danske it- og telebranche. Foto: Air Canada

For nogle kom det måske som en overraskelse, da KMD i tirsdags præsenterede Vagn Sørensen som bestyrelsesformand i det nu privatejede selskab.

Andre vil sige, at valget var alt andet end overraskende. Og hvorfor nu det?

Jo, 85 procent af KMD er nu ejet af den svenske kapitalfond EQT. En kapitalfond, som Vagn Sørensen igennem flere år har udført bestyrelses-arbejde for.

I forvejen var den tidligere SAS-direktør formand i bestyrelserne hos tøjfirmaet BTX Group, hotelkæden Scandic samt cateringfirmaet SSP. Fælles for dem alle er, at de har netop EQT som hovedaktionær.

Det var måske netop på grund af de poster, at Vagn Sørensen sidste år fik hvervet som bestyrelsesformand i Danmarks største it- og televirksomhed, TDC. Med erfaringen fra EQT-selskaberne kunne de fem kapitalfonde, der ejer TDC, med ro i stemmen sige, at de overlod Henning Dyremoses post til en rutineret herre.

Lægger pres på direktører

Med posterne i TDC og KMD sidder Vagn Sørensen på tronen i de to største danskfunderede it-virksomheder. Men gør det ham til Danmarks nye it-konge?

Der er ingen tvivl om, at Vagn Sørensen nu udstikker ordrer til direktioner, der har enorm betydning i dansk erhvervsliv. De to selskaber omsætter til sammen for 42 milliarder kroner, hvoraf TDC tegner sig for næsten 39 milliarder alene.

Dermed er der tale om en tung herre, der med sin nye titel vil være endnu mere iøjnefaldende i den danske it-branche, end han allerede har været. I november sidste år trådte han for første gang i klar karakter på den danske it-scene, da han meldte ud, at Jens Alder ikke længere var den rigtige mand til at føre TDC videre. Toplinjen stod i stampe, lød det fra formanden.

Ind som ny topchef i TDC kom Henrik Poulsen, og Vagn Sørensen var hurtig til at sige, at den ny administrerende direktør skulle få toplinjen til at vokse. En udmelding, der uden tvivl har lagt pres på den ny TDC-direktør, men også på Vagn Sørensen selv, og begge parter har siden trukket lidt i land.

Men hos KMD lægger Vagn Sørensen nu også op til vækst, og det må lægge en tung byrde på skuldrene hos den nuværende administrerende direktør, Lars Monrad-Gylling.

Kapitalfondenes forlængede arm?

Vagn Sørensen har med eksempelvis fyringen af Jens Alder vist handlekraft, men spørgsmålet er, om det er udtryk for hans egen magtfulde position, eller om han i bund og grund bare er manden, der eksekverer kapitalfondenes ønsker.

Er det sidste tilfældet, falmer titlen som Danmarks ny it-konge. Det vil være for meget at kalde bestyrelsesformanden en konge, hvis han kun udstikker ordrer på vegne af andre. Her er kransekagefigur måske mere rammende.

Vagn Sørensen er heller ikke medejer af selskaberne, som eksempelvis en Ib Kunøe er i sine, og det er i sidste ende aktionærerne, der sidder med magten og udstikker ordrerne.

Men hvad er Vagn Sørensen så? Han er kapitalfondenes forlængede arm, der om nogen ved, hvordan en bestyrelsesformand skal agere i en virksomhed med aktive ejere. Det er formentlig derfor, han i dag sidder som bestyrelsesformand i to af de største it-selskaber herhjemme.

Læs portrættet af den ny KMD-bestyrelsesformand, Vagn Sørensen, på Computerworld.dk fredag.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo