Statens store it-projekt sat på standby

Modstridende meldinger hele dagen i går om fremtiden for Statens It endte i aftes med en fælles udmelding fra Finans- og Skatteministeriet om, at projektet sættes på standby.

Artikel top billede

"Den kortlægning, der ligger af det nuværende omkostningsniveau, er ikke så præcis, som man kunne ønske sig," siger direktøren for Statens It, Jan Cilius Nielsen.

Prisen for Statens It er for høj. Og det er hovedårsagen til, at Skatteministeriet og Finansministeriet i aftes trak i bremsen. Ministerierne udsendte en meddelelse om, at projektet med at centralisere Statens It, sættes på pause i en måned.

Direktøren for Statens It, Jan Cilius Nielsen, forklarer, at det største problem lige nu, er at finde en vej gennem den økonomiske side af projektet.

"Vi skal se, om vi kan finde en vej, som ikke er så investeringstung på den korte bane. Vi skal have et klarere billede over indtægtssiden, og det har hele tiden været planen, at det først foreligger i april-maj måned," siger Jan Cilius Nielsen og tilføjer:

"Når det viser sig, at opgaven er større end forventet, så er det nødvendigt at have et klart billede af de nuværende omkostninger, så man ved, at der er en fornuftig business case, og ikke bare gøre det på en forventning om, at det passer på det mønster, man havde tidligere."

Netop de nuværende omkostninger har været sværere at dokumentere end forventet.

"Det viser sig at være vanskeligere for Finansministeriet og os, end man havde regnet med. Det er jo hele indtægtssiden. Den kortlægning, der ligger af det nuværende omkostningsniveau, er ikke så præcis, som man kunne ønske sig," siger Jan Cilius Nielsen.

Behov for at komme videre

Han afviser, at det er specielt overraskende, at Statens It skal revurderes. For det har hele tiden været planen, at der skulle tages endelig stilling til projektet nu. Det er dog centralt for Jan Cilius Nielsen, at projektet ikke går helt i stå:

"Vi har behov for at komme videre i den ene eller den anden retning," siger Jan Cilius Nielsen.

Alt i spil

De nye oplysninger har altså fået Skatteministeriet og Finansministeriet til at bebude en tænkepause, hvor alle løsningsmuligheder tilsyneladende er i spil.

Det næste stykke tid skal ifølge meddelelsen bruges til:

"(...) at revurdere projektet, herunder vurdere, om det foreliggende projekt for Statens It kan gennemføres trinvist og ved lavere omkostninger, eller om der er behov for en anden model for konsolideringen af den statslige administrative it."

Dog understreger de to ministerier i meddelelsen, at konsolideringen af statens it-systemer stadig har høj prioritet.

"Det er den kreative del af det her. Kan der tænkes andre løsninger? Kunne man klare sig inden for de nuværende datacentre længere? Kunne man lave en rationel løsning ved at holde sig på nogle infrastruktur-områder? Det er vanskeligt at afgrænse præcist, inden arbejdet begynder, for man bliver nødt til tænke bredt," siger Jan Cilius Nielsen.

Større risici

Projektet rummer også større risici end forventet. Det er en anden af de vægtige grunde til, at projektet nu er sat på pause.

"Der er en del på den interne styring og organisering, der skal på plads, hvis man skal gøre det her fagligt forsvarligt, som ikke var forudsat i den oprindelige rapport," siger Jan Cilius Nielsen.

"Når du skal have flere ting ind i folden, så bliver risikoen større. Man havde heller ikke forudsat, at der skulle laves så mange interne systemimplementeringer i Statens It, som der er behov for," siger direktøren og forklarer, at det drejer sig om systemer til at håndtere porteføljen på en fornuftig, rationel og forsvarlig måde. For eksempel system-managementværktøjer og interne styringssystemer.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal It - Region Øst

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Erfaren databasespecialist

    Københavnsområdet

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird