Danske topchefer: Snart letter de mørke skyer

Hvornår stopper den økonomiske krise? En stribe topchefer fra Danmarks største it-virksomheder kigger i krystalkuglen.

Artikel top billede

Krise.

Vi har hørt ordet et utal af gange de sidste måneder. Men hvornår slipper vi egentlig for at høre ordet?

Og vigtigere, hvornår retter økonomien sig op, så de mange fyrede folk kan komme i arbejde igen og hjulene kan rulle fremad i samfundet?

Nationalbankdirektør Nils Bernstein har kaldt krisen den værste siden Anden Verdenskrig. Han regner først med nogenlunde sikker vækst i 2010.

Men ikke alle topchefer i Danmarks største it-virksomheder er enige i den pessimistiske betragtning.

Microsofts administrerende direktør, Jørgen Bardenfleth, peger på den selvforstærkende psykologi i både op og nedgangstider.

"I nedgangstider som nu har folk en tendens til at tro, at tingene vil fortsætte dybt ned i det sorteste hul", siger han.

"Jeg tror dog ikke, at krisen vil blive så dyb som mange forudser. Men det kræver, at vi kan få vendt stemningen og gentableret troen på initiativ og mulighederne i morgendagen. Det er i høj grad op til os selv. Der kommer ikke nogen imaginær kraft og hjælper her," siger Jørgen Bardenfleth.

Forbrugerne snart ovenpå

Administrerende direktør Keld Jersild Olsen fra Hewlett-Packard hører også til den optimistiske fløj.

Han regner med en normalisering fra forbrugernes side meget snart.

"Jeg tror, at vi vil se et stigende forbrug af it fra forbrugerne allerede før sommer og en normalisering i løbet af efteråret. Virksomhederne vil være langsommere til komme tilbage, da de er eksponeret for udlandet, men det er min vurdering, at den dybe krise er væk ved udgangen af 2009," siger direktøren.

It-branchen bliver næppe så hårdt ramt

Hos TDC fokuserer man også på sondringen mellem private kunder og erhvervskunder.

Her forventer topledelsen en stigende påvirkning fra krisen på selskabets regnskab for andet og tredje kvartal - især rettet mod erhvervsforretningen.

Pessimissen er lidt mere fremherskende hos TDC end hos Hewlett-Packard, når det handler om tidshorisonten for krisens udløbsdato.

"I første omgang handler det om at navigere sikkert gennem et svært 2009 og samtidigt forholde sig til det desværre ikke urealistiske scenario, at 2010 ikke bliver meget lettere," siger administrerende direktør i TDC, Henrik Poulsen.

It-branchen rammes knap så hårdt

Midt i krisetiderne peger flere af topcheferne dog på, at it-branchen ikke bliver så hårdt ramt som andre brancher.

Sådan lyder vurderingen også fra formanden for IT-Branchen, Lars Monrad-Gylling.

"It-branchen er meget bredt funderet og spænder fra virksomheder, der leverer infrastrukturydelser på flerårige kontrakter - hvilket ikke rammes særlig hårdt af konjukturændringer - til firmaer, der leverer udstyr og projekter med kort varsel - og disse rammes langt hårdere," siger han.

"Alt i alt er der dog forudsigelser fra analytikere, der indikerer, at it-branchen totalt set kommer et par procent bedre ud end den generelle samfundsudvikling," siger han.

"Og hvis jeg helt personligt skal gætte, hvornår krisen er ovre, så er jeg nok på holdet, der er lidt pessimistisk og på linie med vores nationalbankdirektør," siger Lars Monrad-Gylling.

Fælles for topcheferne er, at de understreger, at krisen er svær at forudsige noget sikkert om. Det skyldes ikke mindst, at psykologien hos forbrugerne og forhold i udlandet spiller en stor rolle.

Hvornår stopper krisen?

Læs hele svaret fra hver af topcheferne herunder.


Henrik Poulsen administrerende direktør i TDC:
"2010 bliver nok ikke lettere."


Lars Monrad-Gylling administrerende direktør i KMD:
"Jeg er på holdet af de pessimistiske."


Jørgen Bardenfleth administrerende direktør, Microsoft:
"Ikke på linje med hr. Bernstein."


Keld Jersild Olsen administrerende direktør, Hewlett-Packard:
"Dyb krise væk ved udgangen af 2009."

Annonce

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S