Den kinesiske netcensur blokerer YouTube

YouTube er blevet blokeret i Kina, men kineserne opfatter det ikke som et problem, for de bruger normalt ikke den populære videotjeneste.

Artikel top billede

Den kinesiske internetmur beskytter kineserne mod kritisk information fra vesten. Senest er barbarerne fra YouTube blevet standset i deres invasion af det kinesiske net.

Den kinesiske internetcensur slår til igen og blokerer videotjenesten YouTube. Det bekræftes af kinesiske brugere, som Computerworld har talt med.

Kina er ikke det første land i verden, der blokerer YouTube. I både Tyrkiet, Thailand og Pakistan er YouTube helt eller delvist blokeret. Samtidig har tyske myndigheder været i kontakt med YouTube for at få fjernet videoer, der overtræder tyske love.

En YouTube talsmand siger til Wall Street Journal, at man forsøger at genoprette forbindelsen til YouTube i Kina.
Google, der ejer YouTube, har i Kina tidligere udøvet selvcensur.

Google forventede i 2006 en eksplosiv vækst på det kinesiske marked, men kinesiske søgemaskiner som baidu.cn, har stadig en større udbredelse i Kina end amerikanske Google.

Kineserne ligeglade

Men om YouTube er nede, bekymrer ikke kineserne synderligt.

"I Kina bruger man tudou.cn over YouTube," siger Jason Tu, systemudvikler i et kinesisk softwarefirma, der leverer brugergrænseflader til mobiltelefoner.

Kendskabet til YouTube er heller ikke stort i det kinesiske informationsministerium, der har det officielle ansvar for reguleringen af internettet.

"YouTube, hvad er det?" lyder det fra en informationsmedarbejder i ministeriet, da Computerworld ringer for at spørge.

Man har også tidligere i Kina fået blokeret adgangen til YouTube. Det var under urolighederne i Tibet sidste år, hvor man ville stoppe spredningen af videoer optaget i Kina.

"Din redaktør må kende det direkte nummer til vores internetreguleringsafdeling, ellers kan du sende dine spørgsmål per fax," siger en pressemedarbejder i det kinesiske informationsministerium til Computerworld.

Wikipedia virker endnu…

Tidligere har også Wikipedia været blokeret af de kinesiske myndigheder, men indtil videre virker Wikipedia stadig i Kina.

Det kinesiske udenrigsministerium udtaler til Wall Street Journal, at den kinesiske regering har varetaget kontrollen med nettet som følge af de kinesiske love.

Det kinesiske internet oplevede en hidtil uset grad af frihed under de olympiske lege, da hele det internationale pressekorps var i Kina for at dække begivenheden.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    SOS International

    IT Procurement Manager

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    Edlund A/S

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job