Forskere arbejder på brilleløse 3D LCD-skærme

Dem, der ikke har noget imod 3D-briller, kan se frem til de billige 3D LCD-fjernsyn og skærme fra Taiwan. 3D-fjernsyn, der ikke kræver briller, er dog også på vej.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Inden for de næste fem år vil forskellige firmaer fra Taiwan måske begynde at sælge LCD-fjernsyn med 3D-teknologi, der ikke kræver, at man bruger de specielle briller, som ellers har været en nødvendighed, hvis man ville se 3D-film i biografen.

"Teknologien er allerede klar," fortæller Hsu Shao-chung, fra Taiwans offentlige Industrial Technology Research Institute (ITRI).

Den forsker-gruppe, han er en del af, har allerede givet licens til teknologien til mindst et firma i Taiwan og fortæller, at man vil kunne se nærmere på den ved en større udstilling, der skal finde sted næste år i Taipei.

Digitale skilte i 3D

Teknologien skal, i hvert fald i begyndelsen, først og fremmest bruges til digital skiltning.

Valget er faldet på de digitale skilte, fordi virksomhederne altid leder efter nye måder at tiltrække folks opmærksomhed på, siger Hsu Shao-chung i et interview.

Forsker-gruppen har formået at skabe 3D LCD-fjernsyn med skærme så store som 56-tommer, men der skal stadig arbejdes med teknologien, inden den bliver helt salgs-klar.

Farverne på 3D LCD-skærmene er for eksempel stadig ikke lige så gode, som de er på et standard LCD-fjernsyn.

Til dem, der ikke har noget imod at trække i 3D-brillerne, har ITRI allerede udviklet 3D LCD-fjernsyn, computerskærme og skærme til mobiltelefoner, der snart kommer på markedet.

Finanskrise bremser udviklingen

Hvis ikke det havde været for den økonomiske krise, så havde produkterne allerede været ude nu, siger Hsu Shao-chung

De virksomheder, som ITRI havde givet licensen til, var allerede så småt begyndt at producere 3D LCD-fjernsyn og skærme, og planen var, at de skulle komme på markedet i år.

Men da krisen ramte, faldt produktionen, og virksomhederne ville nu i stedet vente og se, hvordan efterspørgslen blev påvirket, inden de puttede for mange penge i den nye teknologi.

De 3D-enheder, der stadig kræver briller, vil ikke blive ret meget dyrere end normale LCD-skærme, siger Hsu Shao-chung, der mener, at de gennemsnitligt vil komme til at koste omkring 10 procent mere end de almindelige skærme.

Folk, der spiller mange computer-spil, vil sandsynligvis opleve den nye teknologi som et absolut must-have. Teknologien fungerer allerede rigtig godt med nogle spil, men de fleste spil er i dag ikke lavet til 3D-skærm.

For at få industrien med om bord er ITRI i fuld gang med at markedsføre teknologien til spil-udviklere, tv-stationer og film-industrien i Taiwan. På den måde håber man, at de vil hjælpe til, når 3D-produkterne skal videreudvikles.

Forskergruppen skal desuden være vært for en konference for 3D-teknologi, der skal afholdes næste uge i Taipei - IDMC 3DSA Asia Display '09 (International Display Manufacturing Conference, 3D Systems and Applications, Asia Display 2009), hvor software-udviklere fra hele verden forventes at deltage.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2025

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Se alle vores events inden for it

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S