Gartner: It-forbruget vil stige igen i år

Ny undersøgelse viser, at it-investeringerne vil stige, og at det blandt andet er virtualisering, der vil få vækst.

Artikel top billede

Computerworld News Service: It-udgifterne til infrastruktur og drift forventes i 2009 ifølge ny undersøgelse fra Gartner at forblive sunde i Australien.

Analysehuset påpeger, at it-projekter fortsat bliver prioriteret blandt de fleste australske virksomheder inklusiv virtualisering og grøn it. Dog angav en fjerdedel af de adspurgte virksomheder, at de havde aflyst it-projekter på grund af den globale finanskrise.

"It-infrastruktur er stadig den største kategori af it-udgifter for australske virksomheder og repræsenterer også den største mulighed for at driftseffektivisere og minimere omkostningerne," fortæller managing vice president hos Gartner, Matthew Boon.

Undersøgelsen viser, at investeringer i it-hardware såsom klient-computere, printere, storage og servere forventes at forblive uændrede.

Brugen af virtualisering forventes at stige, idet 50 procent af de adspurgte virksomheder forventer at øge udgifterne til disse teknologier, mens andre 41 procent forventer, at udgifterne vil forblive uændrede.

"Det står klart, at teknologier som virtualisering kan hjælpe virksomhederne til at forblive på forkant midt i de ellers dystre udsigter og hjælpe til at positionere virksomhederne til at udnytte opsvinget, når det endelig kommer," siger Boon.

Lyd-, video- og konferenceudstyr

Gartners undersøgelse varsler gode udsigter for miljøet, da 38 procent af de adspurgte virksomheder angiver en forventet forøgelse i brugen af grøn it, og 50 procent forventer, at udgifter på dette område vil forblive uændrede. Herudover angiver 95 procent af de adspurgte virksomheder en forventet stigning i investeringer til serverkonsolidering.

"Det er også godt at se, at de grønne it-projekter ikke bliver skrottet på grund af den økonomiske nedgang. Denne slags projekter er win-win-investeringer, da de både fremmer driftseffektivitet og nedsætter strømforbruget samtidig med at nedsætte det samlede CO2-udslip."

Gartner forventer også, at der vil blive kastet flere penge efter it-investeringer i lyd-, video-, og internetkonferenceudstyr (49 procent), samarbejdssystemer (45 procent) og VoIP (44 procent).

Kun 11 procent af de adspurgte virksomheder forventer at øge udgifterne til cloud computing, hvilket Gartner forklarer med en manglende forståelse af teknologien.

Gartner adspurgte i løbet af februar og marts i år 102 australske virksomheder som del af en global undersøgelse om finanskrisens påvirkning af it-beslutninger.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job