Krise? Ikke for it-sikkerhedsbranchen

Europas største konference for it-sikkerhed åbner i dag. Trods krisetider forventes der vækst i it-sikkerhedsbudgetterne.

Artikel top billede

Arrangørerne af Infosecurity lover en større sikkerhedskonference end sidste år, da der var trængsel i Olympia-hallens gange.

Når Europas største konference for it-sikkerhed Infosecurity Europe i dag åbner dørene til Infosecurity 2009 er rammerne skiftet fra Olympia-hallen til Earls Court i London.

Det sker ifølge arrangørerne for at få plads til flere udstillere, deltagere og talere.

Dermed afspejler sikkerhedskonferencen et vokseværk som sker på trods af krisetider.

Hveranden forventer øgede udgifter til it-sikkerhed

Den seneste prognose for it-sikkerhedsmarkedet fra IDC forudsiger en pæn vækst for 2009.

"Vi forventer, at det vesteuropæiske it-sikkerhedsmarked vil vokse med syv procent i 2009," siger Eric Domage, Research Manager for sikkerhedsprodukter og -services hos IDC EMEA Software Group.

"Væksten drives af bekymringer om huller i it-sikkerheden som Data Leakage Prevention (foranstaltninger til at forhindre, at fortrolige data mistes eller kommer i de forkerte hænder, red.), data integrity angreb og den mobile sikkerhed, der alle er nye områder, som mange organisationer stadig er i gang med at få styr på."

IDC's tal bakkes op af InfoSecuritys egen undersøgelse, der viser, at hveranden forventer, at it-sikkerhedsbudgettet vokser i den kommende tid.

Udgifterne til it-sikkerhed forventes at stige ifølge 55 procent af de 1.010 adspurgte og 34 procent forventer, at udgifterne forbliver på samme niveau som sidste år.

Kun et lille mindretal forventer reduktioner i sikkerhedsbudgettet.

Otte procent forventer, at it-sikkerhedsbudgettet reduceres med mindre end fem procent og to procent af de adspurgte forventer, at it-sikkerhedsbudgettet beskæres med mere end fem procent.

Det står i skærende kontrast til forventningerne for det overordnede it-budget. Her forventer en tredjedel store reduktioner og 36 procent mindre reduktioner.

Forventer flere frustrationshackere

Selvom it-sikkerhedsindustrien således ser ud til at gå fri af den økonomiske nedtur, så får krisen indflydelse på it-sikkerheden på en anden måde.

Det forudser IDC-analytikeren Eric Domage:

"Vi forventer at se mere frustrations-hacking, når folk angriber deres egen arbejdsplads- fordi de er blevet fyret; den slags første-gang-eneste-gang-angreb er næsten umulige at forebygge. De kaldes første-gang-eneste-gang-angreb, fordi de udføres af folk, som aldrig har gjort noget galt før- og det sker på deres sidste dag på arbejde.

Den slags angreb er komplekse at opdage, forebygge og imødegå, eksempelvis hvis alle data på servere i virksomheden slettes, så kan det tage uger at rette op på skaden. Forebyggelse kræver en formuleret og forstået sikkerhedspolitik, anvendelse af kryptering og adgangskontrol. Det er store projekter, som skal være implementeret, inden frustrations-hacking finder sted."

Annonceindlæg fra DE-CIX

Hæver barren for det moderne netværk, mens den digitale transformation accelererer

Uanset deres størrelse, formål eller branche udvikler virksomheder over hele verden sig mod en mere digital arbejdsform.

TV2

Android App Developer til TV 2

Københavnsområdet

Shure Scandinavia A/S

Signal Processing Developer with Ambitions

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S