Gratis sikkerhedsværktøj lukker huller i Flash

Tredjeparts-applikationer som Flash er blandt hackernes foretrukne veje til at få adgang til følsomme oplysninger. HP og Adobe har derfor udviklet et nyt sikkerhedsværktøj til Flash-udviklerne.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

Hackerne bliver mere og mere professionelle, og det stiller store krav til udviklere af Flash-applikationer.

Udviklerne har uhyre svært ved at opdage eller forudsige sikkerhedshuller, når de koder adgangsinformation som kodeord, krypteringsnøgler eller databaseoplysninger ind i Flash-programmer, der kan afvikles direkte i browseren.

For at lette arbejdet har HP og Flash-producenten Adobe samarbejdet om et værktøj, der kan holde koden i ørene.

Produktet hedder HP SWFScan, og det er et gratis, Windows-baseret værktøj, som hjælper udviklere med at finde sikkerhedshuller i web-programmer, skrevet til Adobes Flash.

Sikkerhedsapplikationen finder sårbarheder ved at dekompilere koden, analysere den og komme med forslag til forbedringer.

En Flash-udvikler kan således kontrollere for kendte svagheder, som eksempelvis ubeskyttede data, scripting og adgangstilladelser, på tværs af domænet samt brugerinput, der ikke valideres.

35 procent Flash-fejl

Flash er et meget populært produkt, der benyttes af et hav af web-udviklere.

Næsten alle internetopkoblede computere har en Flash-afspiller installeret, og derfor skriver rigtig mange virksomheder deres web-applikationer til formatet.

"Det har hackerne opdaget, og derfor er der brug for et værktøj, så Flash-udviklerne kan kontrollere, om deres kode nu også er sikker. Det værktøj tilbyder vi nu gratis for at øge sikkerheden i virksomhedernes webapplikationer."

HP SWFScan finder hullerne og vejleder udviklerne omkring forbedringer af eventuelle sårbarheder, så både virksomheder og deres brugere beskyttes effektivt mod hackernes lumske kneb," siger Flemming Sustmann, direktør for HP Software i Danmark.

Og det ser ud til, at der er brug for hjælp.

HP oplyser, at de har skannet 4.000 Flash-programmer med den nye applikation, og at 35 procent viste sig at overtræde Adobes sikkerhedsanbefalinger.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S