Gratis sikkerhedsværktøj lukker huller i Flash

Tredjeparts-applikationer som Flash er blandt hackernes foretrukne veje til at få adgang til følsomme oplysninger. HP og Adobe har derfor udviklet et nyt sikkerhedsværktøj til Flash-udviklerne.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

Hackerne bliver mere og mere professionelle, og det stiller store krav til udviklere af Flash-applikationer.

Udviklerne har uhyre svært ved at opdage eller forudsige sikkerhedshuller, når de koder adgangsinformation som kodeord, krypteringsnøgler eller databaseoplysninger ind i Flash-programmer, der kan afvikles direkte i browseren.

For at lette arbejdet har HP og Flash-producenten Adobe samarbejdet om et værktøj, der kan holde koden i ørene.

Produktet hedder HP SWFScan, og det er et gratis, Windows-baseret værktøj, som hjælper udviklere med at finde sikkerhedshuller i web-programmer, skrevet til Adobes Flash.

Sikkerhedsapplikationen finder sårbarheder ved at dekompilere koden, analysere den og komme med forslag til forbedringer.

En Flash-udvikler kan således kontrollere for kendte svagheder, som eksempelvis ubeskyttede data, scripting og adgangstilladelser, på tværs af domænet samt brugerinput, der ikke valideres.

35 procent Flash-fejl

Flash er et meget populært produkt, der benyttes af et hav af web-udviklere.

Næsten alle internetopkoblede computere har en Flash-afspiller installeret, og derfor skriver rigtig mange virksomheder deres web-applikationer til formatet.

"Det har hackerne opdaget, og derfor er der brug for et værktøj, så Flash-udviklerne kan kontrollere, om deres kode nu også er sikker. Det værktøj tilbyder vi nu gratis for at øge sikkerheden i virksomhedernes webapplikationer."

HP SWFScan finder hullerne og vejleder udviklerne omkring forbedringer af eventuelle sårbarheder, så både virksomheder og deres brugere beskyttes effektivt mod hackernes lumske kneb," siger Flemming Sustmann, direktør for HP Software i Danmark.

Og det ser ud til, at der er brug for hjælp.

HP oplyser, at de har skannet 4.000 Flash-programmer med den nye applikation, og at 35 procent viste sig at overtræde Adobes sikkerhedsanbefalinger.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Defence Tech Denmark hjælper virksomheder med at bringe innovation ind i forsvarssektoren

    Et nyt nationalt initiativ fra Industriens Fond, EIFO og Innovationsfonden – eksekveret af DTU Science Park og Teknologisk Institut– skal bygge bro mellem startups, SMV’er og Forsvaret.

    Folkekirkens Nødhjælp

    ERP IT System Owner

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Business Cloud Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S