Artikel top billede

Intel ruster sig til rekord-bøde fra EU

Intel gør sig klar til en syngende lussing fra EU. Selskabet risikerer en bøde langt større end den, der ramte Microsoft i 2004.

Verdens største chip-producent, Intel, gør sig klar til at modtage en af de hårdeste straffe nogensinde i Europa for konkurrence-forvridende forretnings-metoder.

EU Kommissionen har efterforsket og behandlet Intel-sagen i årevis, men ifølge anonyme kilder vil sagen angiveligt blive lukket, når de 27 EU-kommissærer mødes på onsdag.

Ifølge Financial Times risikerer Intel en samlet rekord-bøde på i alt mere end en milliard euro - eller mere end syv milliarder kroner.

Det kan dermed blive den største bøde for konkurrence-forvridende adfærd, som EU nogensinde har udskrevet - og altså dermed langt større end den rekord-bøde på 3,7 milliarder kroner, som Microsoft blev tildelt i 2004.

EU indledte sin efterforskning af Intels forretningsmetoder i 2000 på foranledning af Intel's ærkerival AMD, der klagede over, at Intel anvendte sin dominerende markedsposition til at presse konkurrenterne ud af markedet.

Fire år senere - i 2007 - blev Intel formelt anklaget af EU, efter der var blevet foretaget en stribe ransagninger på forskellige Intel-faciliteter. Anklagen lød, at Intel havde misbrugt sin dominerende markedsposition og tilbudt ulovlige rabatter til computer-producenterne, hvis de til gengæld anvendte Intel-chip i maskinerne.

Selv har Intel hele tiden afvist beskyldningerne og fastholdt, at alt er foregået lovligt, konkurrence-fremmende og til kundernes bedste.

Det er fortsat usikkert, hvor aggressivt EU Kommissionen vil gå til værks. Strammer kommissionen skruen helt til, kan Intel risikere en bøde på helt op til 10 procent af den samlede års-omsætning - eller i alt en bøde på hele fire milliarder euro.

Intel har tidligere været i søgelyset for konkurrence-forvridende adfærd i Japan og i Sydkorea, hvor selskabet i sommer blev idømt en større bøde. Denne afgørelse har Intel anket.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere