Danske ministre retter ind efter it-kritik

Fire ministerier retter ind efter kritik fra Rigsrevisionen af dårlig styring af it-projekter.

Artikel top billede

Fire ministre på stribe anerkender det hak i tuden, som de fik af Rigsrevisionen i december, fordi beslutningsgrundlaget og projektstyringen for fem it-projekter i staten ikke var tilfredsstillende.

De fem projekter, som har budgetter på mellem 20 og 130 millioner kroner, blev kritiseret tilbage i december.

Nu anerkender de fire ministerier, der er ansvarlige, kritikken i et notat fra Rigsrevisionen, hvor ministrene også fortæller, at der er taget skridt til at rette op på problemerne i fremtiden.

Kritikken fik daværende finansminister Lars Løkke Rasmussen (V) til at nedsætte en arbejdsgruppe, som skal se på styringen af statens it-projekter, som ikke kun halter i de projekter, Rigsrevisionen har set på.

Det fremhæver Lars Løkke Rasmussen også i det svar, han nåede at sende til Rigsrevisionen, inden hans skiftede finansministerposten ud med statsministerposten.

"Arbejdsgruppen skal blandt andet vurdere omfanget af budgetoverskridelser, tids-overskridelser og manglende målopfyldelse i statslige it-projekter samt identificere faktorer, der bidrager til at forklare disse udfordringer," skriver Lars Løkke Rasmussen i sit svar. Den tidligere finansminister regner med en forbedring af styringen som følge af arbejdsgruppens resultater.

"Når det er sagt, vil jeg også understrege, at problemerne med it-projekterne ikke kan løses en gang for alle," skriver han i brevet.

Forbedringer på vej

Flere af ministerierne, som svarer på kritikken, forklarer i deres beretninger til Rigsrevisionen, at de er i gang med at implementere styringsredskaber.

Blandt andet forklarer justitsminister Brian Mikkelsen, hvis ministerium er ansvarlig for to af de kritiserede projekter, at Rigspolitiet er ved at implementere it-styring baseret på Prince2-modellen.

Den nye styring skulle ifølge Rigspolitiet styrke den fremtidige styring af it-projekter.

Rigsrevisionen understreger i det nye notat, at det er positivt at flere af ministerierne arbejder med it-styringsmodellerne, og at flere af projekterne skal vurderes, efter de er gennemført. Rigsrevisor Henrik Otbo slutter dog sit notat med et løfte om at blive ved med at følge ministeriernes brug af digitaliseringsværktøjer.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura