Danske ministre retter ind efter it-kritik

Fire ministerier retter ind efter kritik fra Rigsrevisionen af dårlig styring af it-projekter.

Artikel top billede

Fire ministre på stribe anerkender det hak i tuden, som de fik af Rigsrevisionen i december, fordi beslutningsgrundlaget og projektstyringen for fem it-projekter i staten ikke var tilfredsstillende.

De fem projekter, som har budgetter på mellem 20 og 130 millioner kroner, blev kritiseret tilbage i december.

Nu anerkender de fire ministerier, der er ansvarlige, kritikken i et notat fra Rigsrevisionen, hvor ministrene også fortæller, at der er taget skridt til at rette op på problemerne i fremtiden.

Kritikken fik daværende finansminister Lars Løkke Rasmussen (V) til at nedsætte en arbejdsgruppe, som skal se på styringen af statens it-projekter, som ikke kun halter i de projekter, Rigsrevisionen har set på.

Det fremhæver Lars Løkke Rasmussen også i det svar, han nåede at sende til Rigsrevisionen, inden hans skiftede finansministerposten ud med statsministerposten.

"Arbejdsgruppen skal blandt andet vurdere omfanget af budgetoverskridelser, tids-overskridelser og manglende målopfyldelse i statslige it-projekter samt identificere faktorer, der bidrager til at forklare disse udfordringer," skriver Lars Løkke Rasmussen i sit svar. Den tidligere finansminister regner med en forbedring af styringen som følge af arbejdsgruppens resultater.

"Når det er sagt, vil jeg også understrege, at problemerne med it-projekterne ikke kan løses en gang for alle," skriver han i brevet.

Forbedringer på vej

Flere af ministerierne, som svarer på kritikken, forklarer i deres beretninger til Rigsrevisionen, at de er i gang med at implementere styringsredskaber.

Blandt andet forklarer justitsminister Brian Mikkelsen, hvis ministerium er ansvarlig for to af de kritiserede projekter, at Rigspolitiet er ved at implementere it-styring baseret på Prince2-modellen.

Den nye styring skulle ifølge Rigspolitiet styrke den fremtidige styring af it-projekter.

Rigsrevisionen understreger i det nye notat, at det er positivt at flere af ministerierne arbejder med it-styringsmodellerne, og at flere af projekterne skal vurderes, efter de er gennemført. Rigsrevisor Henrik Otbo slutter dog sit notat med et løfte om at blive ved med at følge ministeriernes brug af digitaliseringsværktøjer.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job