Microsoft klar med den store Google-udfordrer: Bing

Microsoft er klar med den nye søgemaskine Bing, der med en række ny-opfundne funktioner skal prøve at nå Google til sokkeholderne.

Artikel top billede

Microsoft har som ventet præsenteret selskabets nye søgemaskine, der afløser Live Search som et af Microsofts hovedvåben mod Google, der dominerer det globale søgemarked markant.

Præsentationen af søgemaskinen, der har fået navnet Bing, blev foretaget af topchef Steve Ballmer på All Things Digital-konferencen i USA torsdag.

Microsoft meddeler, at Bing vil blive rullet ud globalt i den næste uges tid. Søgemaskinen vil være fuldt tilgængelig fra onsdag 3. juni, hedder det.

Lang tids udvikling

Søgemaskinen har været under udvikling i lang tid - først under arbejdstitlen Kumo, hvilket i den seneste tid efter en række brugerundersøgelser er blevet ændret til Bing.

Ifølge Microsoft er Bing en "beslutnings-motor". Centralt i den nye søgemaskine er nemlig en 'intelligent' funktion, der i en stribe af de mest populære forsøger at være et skridt foran brugeren ved at præsentere søgeresultater, som brugeren endnu ikke har søgt efter.

Dette gælder eksempelvis, når der bliver søgt på flyafgange, hvor Bing straks vil præsentere retningsanvisninger, hoteller og lignende under fællesbetegnelsen "relaterede søgninger".

Desuden skal nye funktioner tjene til bedre organisering af søgeresultater.

For eksempel præsenterer Bing brugeren for en stribe navigations- og søgeværktøjer under fællesbetegnelsen Explore Pane i venstre side. Her finder brugeren desuden de såkaldte 'web groups', der organiserer søgeresultater på flere forskellige måder.

Desuden fremhæver Bing på forskellig måde de søgeresultater, som søgemaskinens algoritme finder er de mest væsentlige, mens en funktion, der hedder 'dybe links' tilbyder dybere indsigt i, hvad der kan findes på et givent site.

Sammen med en stribe andre nytænkte funktioner sigter Microsoft på i hvert fald den brugermæssige side at udkonkurrere Google, hvis markedsandel på søgemarkedet er mange gange større end Microsofts. Google sidder på 80 procent, mens Microsoft sidder på under 10 procent af markedet.

Det kan blive en svær opgave, hvilket du kan læse mere om her.

Du kan teste Bing på Microsofts testside her. Og du kan læse Steve Ballmer udbrede sig om Bing her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    At opnå ægte digital suverænitet kræver modstandsdygtig netværkes struktur

    Ønsket om digital suverænitet er blevet mere udbredt i løbet af det sidste årti.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job