AidOnline: Web-aviserne har antik forretningsmodel

Annonce-tjenesten AidOnline forstår ikke, at netmedierne raser over selskabets forretningsmodel. De kan bare følge med nettets udvikling, lyder svaret fra AidOnline.

Artikel top billede

Når danske netmedier piver over, at en internet-tjeneste som AidOnline kommer på banen med en ny forretningsmodel på annoncemarkedet, er det fordi mediehusene ikke formår at tænke ud af boksen og tjene deres penge på en ny, tidssvarende og innovativ måde.

Det mener partner og talsmand Rasmus Bjerngaard fra AidOnline, som dagen igennem er blevet angrebet fra flere mediehuse og branchesammenslutninger.

Han forstår ikke den hårde kritik, der er haglet ned over den én dag gamle internettjeneste, som blokerer for netmediernes reklamer og i stedet sætter sine egne annoncer ind med det formål at give 80 procent til hjælpeorganisationer og selv score 20 procent til at drive virksomheden for.

"Tendensen er jo, at bannerreklamer er ved at uddø. Derfor har flere mediehuse allerede diskuteret, hvordan de kan strikke deres økonomi sammen, og det er helt nødvendigt, hvis de vil overleve," siger Rasmus Bjerngaard til Computerworld.

Genopliver bannerreklamerne

Rasmus Bjerngaard understreger, at når mediehusene klager over AidOnline, er det fordi, de ikke selv har formået at komme videre med nye forretningsmodeller og i stedet klynget sig til bannerreklamer, der også er AidOnlines forretningsmodel.

"Vores fokus er at rejse penge til velgørende formål. Og derfor genopliver vi bannerreklamerne på en måde, så de støtter vores formål," understreger Rasmus Bjerngaard.

Han fremhæver også, at brugerne bare kan slå AidOnline fra og til, som det passer dem.

"Vi kun gør det, som helt almindelige adblockere gør."

Rasmus Bjerngaard kan heller ikke se hold i de beskyldninger fra blandt andre Foreningen af Danske Internet Medier (FDIM), som langer ud efter AidOnline med trusler om fogedforbud, fordi AidOnline ifølge FDIM har en uetisk forretningsmodel.

Alternative online-forretningsmodeller

"Vi kontaktede FDIM i november for at fortælle om vores koncept med ad-blockere og alternative annoncer, men foreningen har ikke kontaktet os én eneste gang," siger Rasmus Bjerngaard, som derfor er noget uforstående over for, at FDIM først reagerer "ét minut i tolv".

FDIM-formand Christian Peytz fastslår over for Computerworld, at han har kommenteret sagen over for it-mediet Comon i november måned.

Et bud på det nye internet

Rasmus Bjerngaard ser selv AidOnline som et bud på en ny forretningsmodel på nettet.

"Udviklingen på nettet går rigtig hurtigt, og jeg er sikker på, at medierne med tiden retter sig efter den udvikling. Vores bud på annoncer er jo bare et eksempel på, at man kan sælge annoncer på en bæredygtig måde, som både vi, netbrugere og hjælpeorganisationer kan være glad for," siger Rasmus Bjerngaard.

Han ønsker ikke at kommentere på konkrete indtægter til AidOnline og hjælpeorganisationerne, da selskabet endnu kun er i sin spæde vorden.

Står ikke alene

Den danske virksomhed AidOnline står ikke alene med synspunktet om, at bannerreklamer er en forældet forretningsmodel på nettet.

Mediemogulen Rupert Murdoch har flere gange i løbet af foråret været ude og pointere, at online-medierne bør kigge mere på brugerbetalte abonnementer for at få forretningen til at løbe rundt frem for at satse på bannerannoncerne.

Og brugerbetaling ser CBS-professor Niels Bjørn-Andersen også god ræson i. Han advarer dog mediehusene om at kaste sig blindt ud i at kræve betaling for alt, hvad de publicerer.

"Folk vil have relevant og vitalt indhold, der passer til deres job- og fritidsinteresser. Men man skyder sig selv i foden, hvis man gør det besværligt og kræver betaling, hver gang en bruger skal læse en artikel," siger han til Computerworld.

Niels Bjørn-Andersen foreslår derfor i stedet en abonnementsservice, som det kendes fra blandt andet The Wall Street Journal.

"The Wall Street Journal er så vigtig en avis, at forretningsfolkene er villige til at betale for online-indholdet. Du kan simpelthen ikke arbejde på Wall Street, hvis du ikke har adgang til det seneste stof," siger CBS-professoren.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Green Power Denmark

It-chef med udviklingsfokus

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger medarbejder til drift, vedligehold og opgradering af SAP

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S