Erhvervslivet flytter nødigt til Exhange 2007

Virksomhederne viser sig at være tilbageholdende med at opgradere Microsoft Exchange.

Artikel top billede

Computerworld News Service: De fleste britiske virksomheder bruger stadig Exchange 2003, og størstedelen har ingen planer om at flytte til Exchange 2007 inden for de næste 12 måneder, viser en ny undersøgelse.

Spørgeundersøgelsen er bestilt af internettjenesteleverandøren Star Internet og viser, at 57 procent af Exchange-kunderne stadig bruger Exchange 2003 eller ældre versioner, og 58 af denne gruppe har ingen planer om at migrere til den nyeste version.

Virksomhederne angiver omkostninger til softwarelicenser og de følgende nødvendige udgifter til optræning som hovedårsager til ikke at opgradere.

Undersøgelsen spørger også, om kunderne er interesserede i at gå over til en hostet version af softwaren - hvilket ikke kan overraske i lyset af Star Internets egeninteresse på området. Men heller ikke her er der megen entusiasme at spore, 41 procent vil slet ikke overveje det.

Men ny lovgivning, der skal give forældre bedre muligheder for at arbejde hjemmefra, har været godt for salget af Exchange 2007, hvor 29 procent af de adspurgte i undersøgelsen angiver dette som årsag til at flytte til den ny software.

Dette er ifølge Star Internet på grund af den forbedrede håndtering af fjernadgang i Exchange 2007. En talsmand fra virksomheden siger, at Star Internets tjeneste Business Email er blevet meget populær.

"Forbedringerne inkluderer tjenesten Web-Ready Document Viewing, som gør det muligt for brugerne at læse Microsoft Office- og pdf-dokumenter direkte i browseren, uden at det er nødvendigt at have det respektive software installeret på den lokale maskine, hvilket er godt for eksempelvis internetcaféer. Man har nu let adgang til kontakter, dokumenter og delte kalendere, selvom man er på farten."

Efterspørgslen stiger

Talsmanden tilføjer, at yderligere funktioner såsom forbedrede sikkerhedsfunktioner - blandt andet muligheden for at rense al data fra en mobil enhed over fjernadgang, hvis den skulle blive stjålet eller tabt - også har vist sig at være populære hos brugerne.

Rick Hudson, som er CEO hos Star Internet, siger i en pressemeddelelse:

"Vi oplever en meget stærk tendens i vores kundebase til at bruge nye teknologier i form af tjenester. I en tid, hvor alle virksomheder er ekstremt omkostningsbevidste, er muligheden for at få den nyeste Microsoft Exchange-teknologi uden driftsmæssige og økonomiske risici og store investeringer i software og optræning meget tiltrækkende.

Vi har oplevet, at efterspørgslen på vores Microsoft Exchange-tjeneste, Star Business Email, er steget i første kvartal 2009, og der er ikke noget, der tegner på, at denne efterspørgsel holder op med at stige."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS