Erhvervslivet flytter nødigt til Exhange 2007

Virksomhederne viser sig at være tilbageholdende med at opgradere Microsoft Exchange.

Artikel top billede

Computerworld News Service: De fleste britiske virksomheder bruger stadig Exchange 2003, og størstedelen har ingen planer om at flytte til Exchange 2007 inden for de næste 12 måneder, viser en ny undersøgelse.

Spørgeundersøgelsen er bestilt af internettjenesteleverandøren Star Internet og viser, at 57 procent af Exchange-kunderne stadig bruger Exchange 2003 eller ældre versioner, og 58 af denne gruppe har ingen planer om at migrere til den nyeste version.

Virksomhederne angiver omkostninger til softwarelicenser og de følgende nødvendige udgifter til optræning som hovedårsager til ikke at opgradere.

Undersøgelsen spørger også, om kunderne er interesserede i at gå over til en hostet version af softwaren - hvilket ikke kan overraske i lyset af Star Internets egeninteresse på området. Men heller ikke her er der megen entusiasme at spore, 41 procent vil slet ikke overveje det.

Men ny lovgivning, der skal give forældre bedre muligheder for at arbejde hjemmefra, har været godt for salget af Exchange 2007, hvor 29 procent af de adspurgte i undersøgelsen angiver dette som årsag til at flytte til den ny software.

Dette er ifølge Star Internet på grund af den forbedrede håndtering af fjernadgang i Exchange 2007. En talsmand fra virksomheden siger, at Star Internets tjeneste Business Email er blevet meget populær.

"Forbedringerne inkluderer tjenesten Web-Ready Document Viewing, som gør det muligt for brugerne at læse Microsoft Office- og pdf-dokumenter direkte i browseren, uden at det er nødvendigt at have det respektive software installeret på den lokale maskine, hvilket er godt for eksempelvis internetcaféer. Man har nu let adgang til kontakter, dokumenter og delte kalendere, selvom man er på farten."

Efterspørgslen stiger

Talsmanden tilføjer, at yderligere funktioner såsom forbedrede sikkerhedsfunktioner - blandt andet muligheden for at rense al data fra en mobil enhed over fjernadgang, hvis den skulle blive stjålet eller tabt - også har vist sig at være populære hos brugerne.

Rick Hudson, som er CEO hos Star Internet, siger i en pressemeddelelse:

"Vi oplever en meget stærk tendens i vores kundebase til at bruge nye teknologier i form af tjenester. I en tid, hvor alle virksomheder er ekstremt omkostningsbevidste, er muligheden for at få den nyeste Microsoft Exchange-teknologi uden driftsmæssige og økonomiske risici og store investeringer i software og optræning meget tiltrækkende.

Vi har oplevet, at efterspørgslen på vores Microsoft Exchange-tjeneste, Star Business Email, er steget i første kvartal 2009, og der er ikke noget, der tegner på, at denne efterspørgsel holder op med at stige."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg