Får du for lidt i løn? Deltag og vind en laptop

Vær med i årets store kortlægning af løn og loyalitet i den danske it-verden og deltag i konkurrencen om to HP-bærbare og fem abonnementer på avisen Computerworld.

Artikel top billede

Alle besvarelser er med i lodtrækningen om den lille HP Mini 2140 (til venstre) og den store HP EliteBook 6930p (til højre).

Gå direkte til undersøgelsen »

Er din løncheck stor nok?

Få svaret ved at deltage i Computerworlds store løn- og loyalitetsundersøgelse. Sammen med SCR Gruppen og Loyalty Group inviterer vi hele den danske it-verden til at deltage i den store kortlægning af løn, fryns og jobtilfredshed blandt danske it-fagfolk.

Som deltager i undersøgelsen får du direkte besked, når alle besvarelser er samlet ind og talt sammen, så du kan tjekke, om du får den løn, du skal have.

Se sidste års resultater her.

Vind en laptop

Alle deltagere er også automatisk med i lodtrækningen om en business-bærbar fra HP til 9.875 kroner, en netbook fra HP til 2.999 kroner samt fem årsabonnementer på Computerworlds avis a 1.795 kroner.

HP EliteBook 6930p er en ultra-stærk business-bærbar. Designet er inspireret af flyindustrien, så maskinen både ser godt ud og yder maksimal beskyttelse i ekstreme situationer med stød, vand og vibrationer. Computeren vejer kun 2,1 kilo og kan køre op til 15 timer på et Ultra Capacity-batteri, der fås som ekstra tilbehør.

HP Mini 2140 er med sine 1,2 kilo målrettet den professionelle bruger, der ønsker en letvægter med i marken. Tastaturet er næsten i fuld størrelse, så lang tids skrivearbejde føles lige så behageligt som på en almindelig bærbar. Desuden er der indbygget HP 3D DriveGuard, som beskytter harddisken, hvis man skulle være så uheldig at tabe computeren.

Klik på dette link for at deltage. Du kan nå at være med indtil 9. august.

Undersøgelsens resultater offentliggøres udelukkende i anonyme, akkumulerede tal, og du skal hverken at oplyse navn eller firma for at deltage.

Deltag i undersøgelsen her »

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse