Claus Hjort sætter turbo på Borger.dk

Næste år skal borgere kommunikere rent digitalt med det offentlige og bruge digital signatur til selvbetjening. Regeringen, kommunerne og regionerne har sat turbo på digitaliseringen.

Artikel top billede

Claus Hjort Frederiksen har lavet en aftale med kommuner og regioner, som skal sætte turbo på den digitale borgerservice. Foto: Per Wessel

En ny aftale sætter turbo på dele af digitaliseringen af det offentlige.

eDag3-aftalen, som finansminister Claus Hjort Frederiksen og regeringen netop har indgået med kommunerne og regionerne, har et overordnet mål: At sikre at næsten al kommunikation mellem det offentlige og borgerne kan foregå digitalt allerede 1. november næste år.

eDag3 er, som navnet antyder, tredje skud på stammen af eDage, og hvor de første to eDage i høj grad var rettet mod kommunikation og arbejdsgange internt i det offentlige, så er eDag3 målrettet kommunikationen med borgerne.

Der er tre mål, som det offentlige skal opfylde inden 1. november næste år:

Alle nationalt udbredte selvbetjeningsløsninger skal bruge NemLog-in og digital signatur. Alle nationalt udbredte selvbetjeningsløsninger skal integreres i borgerportalen og alle myndigheder skal kunne kommunikere med borgerne gennem den nye dokumentboks på borgerportalen, Borger.dk.

De nye målsætninger sætter turbo på udviklingen, for i den hidtidige digitaliseringsplan for det offentlige var målsætningen blot, at alle selvbetjeningsløsninger og al kommunikation burde være mulig i 2010 men først skulle være på plads i 2012.

Nu rykker målstregen for en stor del af den digitale borgerservice tættere på.

Jens Krieger Røyen fra Finansministeriets Center for digitalisering og effektivisering forklarer, at der trods de nye målsætninger er en lille forskel på deadlinen 1. november, og den der kommer i 2012.

"Vi mener, at vi er klar til at tage en stor del af skridtet nu, men der er nogle områder, som vi skal have med, før målsætningen for 2012 bliver opfyldt," siger Jens Krieger Røyen.

Han forklarer, at alle nationale og regionale løsninger er med i eDag3 målsætningerne, samt alle kommunale løsninger, som findes i mere end en femtedel af kommunerne.

"Vi har ikke de mindst udbredte løsninger med," forklarer han og tilføjer, at de skal med inden 2012. Desuden vil der stadig være noget post, som vil blive sendt udenfor den digitale dokumentboks indtil 2012. Endelig skal hele den offentlige sektor gåes igennem med tættekam for manglende løsninger.

"Målet næste år er, at alle de digitale løsninger, der eksisterer, skal kunne bruges simpelt og sikkert, men der kan stadig være ting, der ikke er digitaliseret," siger Jens Krieger Røyen og tilføjer, at e2012-målsætningen er, at al relevant kommunikation mellem borgere, virksomheder og det offentlige skal kunne foregå digitalt fra 2012.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice