Kan ledere kaldes psykopater?

Klumme: Ordet "psykopat" anvendes stadig oftere. Enten er der sket en markant stigning i antallet af psykopater, eller også er der gået inflation i ordet?

Artikel top billede

"Min chef var simpelthen en psykopat".

I min egenskab som headhunter har jeg hørt denne udtalelse rigtig mange gange og sikkert ofte med rette, da statistikken viser, at der procentuelt findes flere psykopater blandt ledere end menige.

Dog høres ordet "psykopat" oftere, end hvad jeg tidligere har observeret. Så enten er der sket en markant stigning i antallet af psykopater, eller også er der gået inflation i ordet og man rent faktisk ikke ved, hvad betegnelsen står for.

Det at bruge ordet "psykopat," eller at være psykopat, er faktisk en alvorlig sag. Måske er der behov for at mane til lidt selvjustits, så ordet bruges mere selektivt. Jeg vil i denne klumme give nogle facts om psykopati.

Jeg tænker, at ordet "psykopati" i denne tid høres oftere, fordi mange ledere er ekstremt pressede. De fleste har prøvet at være presset i forskellige situationer, og vi ser sider af os selv, som vi bagefter måske gerne ville have været foruden.

Adfærden bliver mere markant med deraf følgende større udsving i temperamentet. Nogle føler sig presset ud i løgne og andre uetiske færdigheder, som desværre kan give et omdømme, der både kan ødelægge det personligt for en selv og ens omgivelser.

Psykopati er en sygdom

Vær opmærksom på, at det ikke ensbetydende med, at man er psykopat. Hvis man ikke selv er opmærksom på det, eller får et "wake-up-call" fra andre, kan et stigende pres udvikle sig til noget sygeligt.

Men det gør stadig ikke en person til psykopat. Psykopati er en sygdom, som IKKE kan helbredes, det er desværre en permanent tilstand.

50 procent kommer fra generne og 50 procent fra miljøet. Man regner med, at to til fire procent af mænd er psykopater, mens den kvindelige gruppe repræsenteres med cirka en procent.

Det skal bemærkes, at de ikke selv ved, at de er psykopater.

Det altoverskyggende kendetegn ved psykopater er, at de absolut ikke har nogen samvittighed. Derudover kommer følgende karaktertræk, som kan skifte i en håndevending: Let til løgn, lader sig ikke stoppe selv om de tages i løgne.

De overfører skylden på andre, uden at "offeret" helt kan gennemskue hvad der foregår. De har en grandios selvforståelse, dårlig selvbeherskelse, glat charme, mangel på empati og en utrolig evne til at manipulere.

Vi kan alle være i besiddelse af nogle af ovenstående karaktertræk, men manglen på samvittighed stiller ofte diagnosen.

Konsekvenser for offeret

Mødet med en psykopat kan have rigtig store konsekvenser for "offeret".

I værste fald kan det føre til decideret depression, lange sygemeldinger og uarbejdsdygtighed. Jo før man ved, hvad man er oppe imod og genkender karakteristika, jo hurtigere kan man handle.

Enten søger du væk hurtigst muligt, eller også har du så meget overskud til at få vedkommende ud, ved eksempelvis at lægge en plan for indsamling af struktureret dokumentation fra dine og kollegaers oplevelser med vedkommende.

Hvis du er bange for din chef, må du aldrig forveksle den følelse med respekt.

Ved ansættelse af nye medarbejdere er referencer altid vigtigt. Vær ekstra omhyggelig, hvis du synes succeserne er lidt for rosenrøde. Hent gerne reference fra sidste sted en person har været ansat, også selvom ansøger ikke har givet lov.

Hvis du som leder, kollega eller medarbejder synes, du i specifikke situationer er gået over stregen rent etisk eller temperamentsmæssigt, så giv udtryk for det. Tilkendegiv dine fejltagelser, der hvor din samvittighed alligevel fortæller dig det. Du skulle jo nødigt få prædikatet: Psykopat.

Du, som beskriver din chef eller kollega som psykopat. Brug betegnelsen med omtanke, så du ikke ødelægger andres omdømme. Vær altid ærlig omkring dine lederforbilleder og det modsatte, det er kun med til at fokusere på den personlige udvikling hos os alle.

Jannie Kluge er stifter af Kluge & Partners, The Nordic Search Company.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S