Webhus skyder konkurrentvurdering ned

Dansk Internet Selskab markedsfører sig selv som et 'full service webhus' og skyder dermed konkurrenten Valtechs vurdering af firmaet ned som fejlagtig.

Artikel top billede

"Vores klare ambition er at styrke DIS's position på markedet i 2009," siger Lasse Morell, administrerende direktør, Dansk Internet Selskab, DIS.

Mens finanskrisen river og rusker, fordoblede Dansk Internet Selskab overskuddet sidste år, og markedsfører nu sig selv som et 'full service webhus'.

Kreative satsninger og nye kunder er en del af forklaringen på, at Dansk Internet Selskab kom ud af 2008 med et "meget tilfredsstillende resultat". Året viser en omsætning på knap 40 millioner og en fordobling af overskudsgraden fra 6,9 til 13,6 procent.

"Vi har formået at udbygge vores position - ikke mindst på grund af vores store kreative satsninger og en kontinuerlig tilgang af danske og internationale kunder," udtaler Lasse Morell, administrerende direktør, DIS, i en pressemeddelelse.

Samler de kreative kræfter

De kreative satsninger, der tales om, er for eksempel, at DIS's kreative kræfter er blevet samlet i en selvstændig Kreativ Unit, der er blevet udvidet med en Rich Media- og en Analyseafdeling.

"Mange i branchen opfatter nok stadig DIS som primært en teknisk leverandør. Denne opfattelse ligger langt fra virkeligheden. DIS er i dag et 'full service' webhus med stærke kompetencer inden for både webteknologi, kommunikation og design," udtaler Lasse Morell.

Direktørens udtalelse kommer i kølvandet på sidste uges artikel om Valtech, hvor Valtech-direktør Carsten Brogaard Jensen siger om konkurrenterne:

"Alle de andre konkurrenter, som for eksempel Dansk Internetselskab eller Proactive, fokuserer enten på det kommunikationsmæssige i løsningerne eller den tekniske ekspertise eller en kombination af de to, mens kun Creuna og Valtech leverer en samlet digital løsning."

Sådan hænger virkeligheden altså ikke sammen længere, mener DIS, fordi selskabet i dag leverer "løsninger, der understøtter kundens kerneforretning, hvad angår strategi, kommunikation og design."

En gammel svensk ørefigen

Dansk Internet Selskab så dagens lys som en selvstændig virksomhed tilbage i 2006, da selskabet blev købt ud af Schultz-koncernen.

Med hensyn til indeværende regnskabsår siger DIS-direktøren:

"Naturligvis mærker vi finanskrisen, men som firma har vi generelt en god økonomi og ikke mindst en god likviditet, hvilket giver os et solidt fundament i en usikker tid," udtaler Lasse Morell, der forventer et 2009-resultat på "niveau med 2008".

Selskabet er med andre ord kommet sig fuldstændig over den ørefigen på en halv million kroner, som en fejlslagen satsning på det svenske marked kostede DIS i 2007.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Se alle vores events inden for it

Styrelsen For It og Læring

Teknisk medarbejder til it-styring og studieproduktion

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

DevOps Softwareudvikler i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S